Mercidabık Zaferi'nin 500'üncü yıl dönümü

- Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şimşirgil: "Atalarımızın bu coğrafyada sağladığı huzur ve refah ortamını bizler inşallah tekrar sağlayacak, kardeşlik duygularımızı pekiştirecek ve bizleri birbirimize düşürmek isteyen art niyetli düşmanlarımızın oyunlarına gelmeyeceğiz"

Mercidabık Zaferi'nin 500'üncü yıl dönümü
24 Ağustos 2016 Çarşamba 21:38

KİLİS (AA) - Kilis'te "Mercidabık Savaşı'nın Türk ve Dünya Tarihi Bakımından Önemi" konulu konferans düzenledi.

Alaeddin Yavaşca Kültür Merkezi'nde, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1516 yılında Suriye'nin Halep kentinde Memlük Ordusu'na karşı kazandığı Mercidabık Zaferi'nin 500'üncü yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Mercidabık Zaferi'nin, Balkanlar'dan Anadolu'ya ve Ortadoğu'ya uzanan bir coğrafyada farklı ulus ve inançların barış, huzur, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasını sağladığı, adaletin ve hoşgörünün tesis edildiği bir tarihi olay olduğunu söyledi.

Ortadoğu'nun bugün içinde bulunduğu istikrarsız durum göz önüne alındığında, atalarının bu bölgede tesis ettiği huzur ve istikrar ortamının sürmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurgulayan Şimşirgil, şunları kaydetti:

''Milletimiz tarihin her safhasında önemli imtihanlardan geçmiş ve büyük millet olma gereği geçmeye devam etmektedir. Atalarımızın bu coğrafyada sağladığı huzur ve refah ortamını bizler inşallah tekrar sağlayacak, kardeşlik duygularımızı pekiştirecek ve bizleri birbirimize düşürmek isteyen art niyetli düşmanlarımızın oyunlarına gelmeyeceğiz. 15 Temmuz'da bu millet nasıl birlik olduğunu bütün dünyaya bir daha gösterdi."

Konferansın ardından İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Takımı tarafından konser verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×