Meksika'da insan hakları ihlalleri

- İnsan hakları örgütleri, ülkede 2014 yılında askerler tarafından işlenen cinayetlerin cezasız kaldığını söyledi

Meksika'da insan hakları ihlalleri

MEKSİKO (AA) - Meksika'daki insan hakları örgütleri, ülkede iki yıl önce askerler tarafından işlenen en az 12 cinayetin cezasız kaldığını bildirdi.

Ülkedeki 16 insan hakları örgütü, yaptıkları ortak açıklamada, Meksikalı savcılara Haziran 2014'te askerler tarafından işlenen cinayetlerle ilgili daha ayrıntılı bir soruşturma başlatması konusunda çağrıda bulundu.

Açıklamada, teslim olmalarına rağmen öldürülen en az 12 şüphelinin cinayetiyle ilgili ilk başta gözaltına alınan 7 askerin daha sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

Merkezi New York'ta bulunan Amerikan Açık Toplum Adalet Girişimi ve Meksika'daki bazı sivil toplum kuruluşları tarafından haziran başında yayımlanan raporda, Meksika hükümetinin uyuşturucu çetelerine karşı mücadelede insanlığa karşı suç işlediğini ve bazı ihlallerde bulunduğunu bildirilmişti.

2006 ile 2015 yılları arasındaki belgelere de yer verilen raporda eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından Aralık 2006'da çetelere karşı başlatılan ve 2015'e kadar devam eden mücadelede 150 binden fazla kişinin öldürüldüğü ve binlerce kişinin kaybolduğu ifade edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×