Medipol Üniversitesi Mezuniyet Töreni

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "(Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı) Tüm dünyaya da sesleniyorum: Eğer kendinize güveniyorsanız, zerre kadar tarihe, ilme, belgeye, bilgiye saygınız varsa, biz bütün arşivlerimizi açtık, sizin de varsa arşivleriniz, siz de açın. Gelin tarihçileri, hukukçuları, arkeologları görevlendirelim, hepsi birlikte çalışmalarını yapsınlar ve bu çalışmaların neticesinde çıkacak olana biz razıyız. Hodri meydan. Bunu sadece bugün söylemiyorum. Bunu Başbakan olduğum günden bu yana hep söyledim. Uluslararası toplantılarda da söyledim" - "Ey Almanya sen ne yapmak istiyorsun, senin derdin ne? Önce onu söyle. Kendisiyle konuştuğumuzda da bana ne diyor biliyor musunuz, şu olaydan 3-4 gün önce, diyor ki, 'Elimden geleni yapacağım.' Senin elinden gelen parlamentoda oylamaya katılmamak mı? Burada eğer dürüst bir davranışın olsa katılırdın, o hani bir hanımefendi 'ret' dedi ya, ikinci 'ret' de senin oyun olurdu, ben de seni alkışlardım. Türk parlamentosunda, parlamentoyu ilgilendiren bir oylama olduğunda 'Siz grubunuza sahip çıkarsınız' diyen dedim siz değil misiniz? Peki siz grubunuza niye sahip çıkmadınız? Bunu kendisine söyledim. Dürüst değiller, samimi değiller. Bunların aldığı bu kararın kıymeti harbiyesi yok, buradan girer buradan çıkar, bizim için hiç önemi yok" - "Maalesef üniversitelerimizdeki 150 bin öğretim elemanı içinde kendi ülkesine ve milletine söverek sivrilmek isteyen 3-5 bin kişinin bulunduğu anlaşılıyor, bunu biliyoruz. Bu topraklarla ve milletimizle hiçbir gönül ve değer bağı bulunmayan bu güruhun en kısa sürede ben üniversitelerimizden temizleneceğine inanıyorum. Biz artık bu tarz çarpıklıklarla değil, akademik faaliyetleriyle, buluşlarıyla, uluslararası düzeyde ses getiren yayınlarıyla, ödülleriyle ülkemizin hedeflerine ulaşması konusunda ortaya koydukları başarılarla gündeme gelen üniversite mensuplarını konuşmak istiyoruz"

Medipol Üniversitesi Mezuniyet Töreni

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararıyla ilgili, "Tüm dünyaya da sesleniyorum: Eğer kendinize güveniyorsanız, zerre kadar tarihe, ilme, belgeye, bilgiye saygınız varsa, biz bütün arşivlerimizi açtık, sizin de varsa arşivleriniz, siz de açın. Gelin tarihçileri, hukukçuları, arkeologları görevlendirelim, hepsi birlikte çalışmalarını yapsınlar ve bu çalışmaların neticesinde çıkacak olana biz razıyız. Hodri meydan. Bunu sadece bugün söylemiyorum. Bunu Başbakan olduğum günden bu yana hep söyledim. Uluslararası toplantılarda da söyledim." dedi.

Erdoğan, Bayrampaşa'daki Ora Arena'da düzenlenen Medipol Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet Törenindeki konuşmasında, eğitimin fiziki altyapısı ileri götürülürken, içerik konusunda aynı mesafenin katedilemediğini üzüntüyle gördüğünü dile getirerek, ilkokul, ortaokul ve lise müfredatının baştan sona gözden geçirilmesi, süratle bu sürecin halledilmesi ve dünyadaki en son gelişmelerle tarihe ve kültüre uygun yeni bir müfredatın oraya konulması gerektiğini vurguladı.

Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararına değinen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dert ne? Almanya'daki Türklerin evlatlarına yalan bir tarihi öğretmenin adımlarını atıyorlar. Peki burada bu skandal olayın başını çeken kim? Kökeni -ili söylemeyeceğim o ilden olanlar yanımda karşımda duruyorlar, üzülürler ve onlar da tabii buradan gerekenleri söylüyorlar- kökeni itibarıyla buralı. Ama ben ona bir defa Türk diyemem. Niye? Çünkü bu milletin kanının damarlarında olduğu insan, kalkıp da bu milleti sözde Ermeni soykırımıyla suçlayamaz. Bunu yapamaz. Biz, bütün arşivlerimizi açtığımız halde... Bugün konuşmamda da söyledim. Ey Alman yöneticileri, sorumluları, medyası, şusu, busu, vesaire... Tüm dünyaya da sesleniyorum: Eğer kendinize güveniyorsanız, zerre kadar tarihe, ilme, belgeye, bilgiye saygınız varsa, biz bütün arşivlerimizi açtık, sizin de varsa arşivleriniz, siz de açın. Gelin tarihçileri, hukukçuları, arkeologları görevlendirelim, hepsi birlikte çalışmalarını yapsınlar ve bu çalışmaların neticesinde çıkacak olana biz razıyız. Hodri meydan.

Bunu sadece bugün söylemiyorum. Bunu Başbakan olduğum günden bu yana hep söyledim. Uluslararası toplantılarda da söyledim. Ey Almanya sen ne yapmak istiyorsun, senin derdin ne? Önce onu söyle. Kendisiyle konuştuğumuzda da bana ne diyor biliyor musunuz, şu olaydan 3-4 gün önce, diyor ki, 'Elimden geleni yapacağım.' Senin elinden gelen parlamentoda oylamaya katılmamak mı? Burada eğer dürüst bir davranışın olsa katılırdın, o hani bir hanımefendi 'ret' dedi ya, ikinci 'det' de senin oyun olurdu, ben de seni alkışlardım. Türk parlamentosunda, parlamentoyu ilgilendiren bir oylama olduğunda 'Siz grubunuza sahip çıkarsınız' diyen dedim siz değil misiniz? Peki siz grubunuza niye sahip çıkmadınız? Bunu kendisine söyledim. Dürüst değiller, samimi değiller. Bunların aldığı bu kararın kıymeti harbiyesi yok, buradan girer buradan çıkar, bizim için hiç önemi yok."


- "Tarihimizin sorgulanmasını Alman Parlamentosu'na bırakacak kadar aşağılık değiliz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerde yetişen gençliğe, "Sizlerden tek arzum, tek isteğim şudur: Biz, tarihimizle bugüne kadar hep övündük, övünmeye devam edeceğiz. Ama biz tarihimizin sorgulanmasını kalkıp da Alman Parlamentosu'na bırakacak kadar, kusura bakmayın, aşağılık değiliz." şeklinde seslendi.

Erdoğan, ordunun arşivleri ve sivil arşivler dahil bu konularda sağlam durulduğunu ve endişeli olmadıklarını söyledi.

Üniversitelerde kendi ülkesine ve milletine ihanet mahiyetinde bildirilere imza atanların, sosyal medyada mesaj yayımlayanların, yurt dışında konuşanlar bulunduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu eylemlerin hiçbirinin akademik özgürlükle bir ilgisi yoktur. Maalesef üniversitelerimizdeki 150 bin öğretim elemanı içinde kendi ülkesine ve milletine söverek sivrilmek isteyen 3-5 bin kişinin bulunduğu anlaşılıyor, bunu biliyoruz. İlim ve irfanlarıyla başımızın tacı olan gerçek akademisyenlerimizi kesinlikle tenzih ederek, adeta beşinci kol faaliyeti icra eden bu mankurtları huzurlarınızda bir kez daha kınıyorum. Yoksa hocalarımız bizim her şeyimizdir, bizim varlık sebebimizdir. Biz onlara saygı duymaz, saygı göstermez de kime saygı gösteririz. Onlarla biz buralara geldik. Bu topraklarla ve milletimizle hiçbir gönül ve değer bağı bulunmayan bu güruhun en kısa sürede ben üniversitelerimizden temizleneceğine inanıyorum. Biz artık bu tarz çarpıklıklarla değil, akademik faaliyetleriyle, buluşlarıyla, uluslararası düzeyde ses getiren yayınlarıyla, ödülleriyle ülkemizin hedeflerine ulaşması konusunda ortaya koydukları başarılarla gündeme gelen üniversite mensuplarını konuşmak istiyoruz."

Erdoğan, Mevlana'nın "Bir kötü taş, bir altın kaseyi kırar. Ama ne taşın değeri artar ne de altının değeri eksilir." sözünü aktararak, "Bu güruhun yaptıkları densizliklerle akademi dünyasına zarar verdiklerini biliyoruz ama bu durum ne onları önemli hale getiriyor ne de gerçek akademisyenlerin kıymetini azaltıyor." dedi.

Gelecek dönemde üniversitelerde kapasite, öğrenci ve akademisyen sayısı yanında eğitim-öğretimin içeriğine yoğunlaşılması gerektiğine inandığını ifade eden Erdoğan, bu doğrultuda çalışan, çalışacak olan her üniversitenin, her hocanın yanında olacağını sözlerine ekledi.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×