Mavi Marmara saldırısının 6. yılı

- Saldırıda hayatını kaybedenler Gazze Limanı'ndaki Mavi Marmara Anıtı yakınında anıldı

Mavi Marmara saldırısının 6. yılı
31 Mayıs 2016 Salı 14:01

GAZZE (AA) - İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda öldürülenler için Gazze'de anma etkinliği düzenlendi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) saldırının 6. yılında Gazze Limanı'ndaki Mavi Marmara Anıtı yakınında düzenlediği etkinliğe katılan Filistinli çocuklar, Filistin ve Türk bayraklarının yanı sıra gemide hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı.

İHH Gazze Bürosu Müdürü Mehmet Kaya yaptığı açıklamada, "Bugün Filistin davası ve Gazze ablukasını kaldırmak için hayatını kaybeden Mavi Marmara şehitlerini anmak için buradayız." dedi.

Mavi Marmara'nın dünyadaki Müslüman halklarının birleşmesinin bir sembolü olduğunu ifade eden Kaya, "Şehit olan Türk kardeşlerimiz, İsrail tarafından Gazze'ye uygulanan ablukayı kaldırmak için dünyadaki her şeyi terk etti." diye konuştu.

Kaya, Filistinli gruplara Filistin'in kurtarılması için ulusal birliği sağlama çağrısında bulundu.

Gazze'deki Dışişleri Bakan Vekili Gazi Hamad da "Mavi Marmara, Filistin için fedakarlık örneği teşkil etti. Türk halkı ve hükümeti Filistin'e ve Gazze'ye çok destek verdi. Onlardan Filistin davasını daha çok desteklemelerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×