Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "İmam hatip okullarının önünü kesmek adına, ülkemizin mesleki eğitim sistemi felç edildi. Bugün hala etkisini sürdüren yetişmiş ara elemanı ihtiyacı, 28 Şubat döneminde mesleki eğitimin çökertilmiş olması yüzündendir. İmam hatiplerle birlikte diğer meslek liselerinin önlerindeki engeller de kaldırıldığı için bu okulların eğitim kalitesi de hamdolsun giderek yükseliyor. İlahiyat fakülteleri de hem akademik çalışma hem öğrenci kalitesi bakımından her geçen yıl daha da ileriye gidiyor. Hiç endişe etmeyin daha da ileri gidecek" - "Sizlerden beklentim, nerede görev yaparsanız yapın, Asım'ın neslini yetiştirmede öncü olmanızdır. Biz Türkiye'nin maddi kalkınması için gece gündüz çalışıyoruz, çalışacağız ama sizler de manevi kalkınması için çaba göstermelisiniz. Dünyadaki sayısız örnekten biliyoruz ki, manevi kalkınmayla desteklenmeyen maddi kalkınma bir süre sonra toplumların felaketi haline dönüşebiliyor" - "Şu anda imam hatip okullarımızda, imam hatip liselerimizde ciddi bir öğretmen açığımız var. Özellikle de meslek derslerinde ciddi bir öğretmen açığımız var. Bu konuda şu anda Milli Eğitim Bakanımız da burada. Bundan önceki Milli Eğitim bakanlarımıza da söyledim. 'Formasyon denilen şu belayı bir kenara koyun' dedim. Nedir Allah aşkına ya? Bizim zamanımızdaki hocaların başında formasyon diye bir bela yoktu ki ya. Şimdi illa yapılacaksa formasyon o da yıl içine yedirilsin. Bir sene niye kaybetsin. Doğru mu? Oy birliğiyle kabul edilmiştir. Böylece bu açığı da kapamış olacağız"

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, imam hatip okullarının önünü kesmek adına, ülkenin mesleki eğitim sisteminin felç edildiğini belirterek, "Bugün hala etkisini sürdüren yetişmiş ara elemanı ihtiyacı, 28 Şubat döneminde mesleki eğitimin çökertilmiş olması yüzündendir. İmam hatiplerle birlikte diğer meslek liselerinin önlerindeki engeller de kaldırıldığı için bu okulların eğitim kalitesi de hamdolsun giderek yükseliyor." dedi.

Erdoğan, Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi'nde düzenlenen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet Törenindeki konuşmasında, Medipol Üniversitesi'nin mezuniyet törenine de katıldığını, bini aşkın öğrencinin mezun olduğunu söyledi.

Orada başörtülü ve başı açıkların bulunduğunu, eğitim düzeylerinin de gayet güzel olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bak oluyor ya. Kavga, gürültü hiçbir şey yok. Neydi o prangalar. Kırıldı. İlahiyat fakültemizden mezun olan sizler de ister kendi alanınızda devam edin, ister başka bir alana yönelin, bu fırsat eşitliğine sahipsiniz. Biz Türkiye'de seçkincilikle birlikte inancını yaşayan, ibadetini yapan gençlerimizin önüne örülen duvarları da yıktık." diye konuştu.

Erdoğan, hocaların huzurunda öğrencilere ve gençlere bir ricada bulunacağını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Şu anda imam hatip okullarımızda, imam hatip liselerimizde ciddi bir öğretmen açığımız var. Özellikle de meslek derslerinde ciddi bir öğretmen açığımız var. Bu konuda şu anda Milli Eğitim Bakanımız da burada. Bundan önceki Milli Eğitim bakanlarımıza da söyledim. 'Formasyon denilen şu belayı bir kenara koyun' dedim. Nedir Allah aşkına ya? Bizim zamanımızdaki hocaların başında formasyon diye bir bela yoktu ki ya. O dönemin hocaları kusura bakmayın ama bugünkü hocalarımızdan çok daha güçlüydüler. Şu anda o dönemin hocalarından aramızda var. Salih hocamı görüyorum. Herhalde formasyon diye bir dertle karşı karşıya değildi. Şimdi illa yapılacaksa formasyon o da yıl içine yedirilsin. Bir sene niye kaybetsin. Doğru mu? Oy birliğiyle kabul edilmiştir. Böylece bu açığı da kapamış olacağız."


- 28 Şubat dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, imam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi mezunu olmanın neredeyse öcü gibi gösterildiği, görüldüğü günlerin bir daha gelmeyecek şekilde geride kaldığını söyledi.

28 Şubat döneminde sistemli bir şekilde bunun yapıldığını ve geride kaldığını ifade eden Erdoğan, aynı şekilde ilahiyat fakültelerinin cazip olmaktan çıkarıldığını, sayıların düştüğünü ve neredeyse öğrenci sayısının sıfırlandığını anlattı.

Açık olduğu halde öğrencisi olmayan imam hatip bulunduğunu belirten Erdoğan, bunlardan bir tanesinin de Eskişehir İlahiyat Fakültesi olduğunu, burada sadece birkaç tane akademisyen bulunduğunu anlattı.

Erdoğan, şimdi sayıların arttığını, neredeyse ilahiyat fakültesinin bulunmadığı ilin kalmadığını dile getirerek, "İmam hatip okullarının önünü kesmek adına, ülkemizin mesleki eğitim sistemi felç edildi. Bugün hala etkisini sürdüren yetişmiş ara elemanı ihtiyacı, 28 Şubat döneminde mesleki eğitimin çökertilmiş olması yüzündendir. İmam hatiplerle birlikte diğer meslek liselerinin önlerindeki engeller de kaldırıldığı için bu okulların eğitim kalitesi de hamdolsun giderek yükseliyor. İlahiyat fakülteleri de hem akademik çalışma hem öğrenci kalitesi bakımından her geçen yıl daha da ileriye gidiyor. Hiç endişe etmeyin daha da ileri gidecek." diye konuştu.

Erasmus benzeri çalışmaların artık imam hatiplerde, ilahiyatlarda yapıldığını hatırlatan Erdoğan, hatta hafızlığı yapabilmesi için bir hazırlık döneminin de imam hatiplerde konulmaya başladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun da ötesinde imam hatipte okurken yazları Ürdün gibi yurt dışına gidip birçok mesleki eğitimi alabilme imkanlarının getirildiğini ifade ederek, bunlarla daha büyük bir özveriyle güç kazanma döneminin başladığını söyledi.


- "İlahiyat fakültesi mezunlarına büyük görevler düşüyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitimde kemiyetle keyfiyete önem verilecek yeni dönemde ilahiyat fakültesi mezunlarına çok büyük görevler düşeceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Sevgili öğrenciler, sizlerden beklentim, nerede görev yaparsanız yapın, Asım'ın neslini yetiştirmede öncü olmanızdır. Şu şart. Milletimizin göz bebeği, gönül aydınlığı kurumları olan imam hatipler ve ilahiyat fakülteleri bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek için diğer kurumlardan çok daha fazla çalışmak zorundadır. Biz Türkiye'nin maddi kalkınması için gece gündüz çalışıyoruz, çalışacağız ama sizler de manevi kalkınması için çaba göstermelisiniz. Dünyadaki sayısız örnekten biliyoruz ki, manevi kalkınmayla desteklenmeyen maddi kalkınma bir süre sonra toplumların felaketi haline dönüşebiliyor. Onun için dört şeyin üzerinde özellikle durmamız lazım, gençliğe bunu vermemiz lazım. Bir, itikat noktasındaki yapıyı güçlendirmemiz lazım. İtikadi anlayışımızı güçlendirmemiz lazım. İki, ibadet noktasında, ibadette ne yazık ki eksikler var, çok çok da fazlasıyla var. Bunun üzerine de gidilmesi lazım. Üç ahlak... Ben inanıyorum ki, imam hatip, ilahiyat buralardaki öğrencilerin ahlak abidesi olma noktasında yarışın içinde olması gerekir. Dört, muamelat. Burada da örnek ve bunu vereceğinize inanıyorum. Gönüller fethetmek, şehirler, ülkeler fethetmekten daha da önemlidir. Bunu da yapacağınıza inanıyorum."

Erdoğan, gönüller fethedildiğinde diğer kısmın zaten kendiliğinden çözüleceğini söyledi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bitmek üzere olduğunu, yıl sonunda Avrasya Tüneli'nden arabalarla gidileceğini, İzmir'e ve Bursa'ya giderken Osmangazi Köprüsü'nden geçileceğini belirten Erdoğan, yakın zamanda üçüncü havalimanının da biteceğini, tamamlandığında yılda 150 milyon insanın ulusal ve uluslararası uçuşunu İstanbul'dan gerçekleştireceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, manevi yönün de bu öğrenciler tarafından halledileceğini, okulların sayısını artırmaya devam edeceklerini, üniversitelerin de artırılacağını dile getirerek, "Ama zarf mazruf meselesi. Zarf yaptın mazruf yok. Neye yarar? Öyleyse bunun içini çok iyi doldurmamız lazım." diye konuştu.

(Sürecek)
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×