Mardin'de DBP'li belediyeye tepki

- Artuklu ilçesindeki bir grup servis sürücüsü, plaka işlemleri için kendilerinden zorla bağış istendiği iddiasıyla yol kapatarak, Mardin Büyükşehir Belediyesini protesto etti - Sürücülerden Mahmut Çapçek: - "Büyükşehir belediyesi bizden haraç almaya çalışıyor"

Mardin'de DBP'li belediyeye tepki
04 Ekim 2016 Salı 15:30

MARDİN (AA) - Mardin'de bazı özel servis sürücüleri, plaka işlemlerinde kendilerinden zorla bağış talep edildiği iddiasıyla Mardin Büyükşehir Belediyesini protesto etti.

Merkez Artuklu ilçesindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Başkanlığı önünde toplanarak yolu trafiğe kapatan sürücüler, DBP'li belediye yönetimini istifaya davet etti.

- "Şanlıurfa'da 175 lira iken burada 6 bin 500 lira isteniyor"

Grup adına konuşan Mahmut Çapçek, Mardin Büyükşehir Belediyesinin kendilerinden haraç almaya çalıştığını ileri sürdü.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığının, güzergah, uygunluk belgesi ve devir parası olarak 6 bin 500 lira talep ettiğini savunan Çapçek, şöyle dedi:

"Büyükşehir belediyesi bizden haraç almaya çalışıyor. Diyarbakır'da bu bedel 235 lira, Şanlıurfa'da ise 175 lira, burada ise 6 bin 500 lira. Hiçbirimizin bunu ödemeye gücü yok. Bizler de sadece öğrenciden para kazanıyoruz. Başka hiçbir gelirimiz yok. "

Çapçek, belediyenin daha önce kendilerine verdiği sözleri yerine getirmediğini işaret ederek, "İnsan taşıyoruz, can taşıyoruz. Yetkililere sesleniyoruz, bu sorunumuzla ilgilensinler." ifadelerini kullandı.

- "Belediyeden şikayetçiyiz"

Sürücü Abdülaziz Başçı ise Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerinden haksız yere para talep ettiğini öne sürdü.

Geçim sıkıntısı yaşadıkları için istenen parayı ödeyemeyeceklerini bildiren Başçı, "Hepimiz mağduruz, belediyeden şikayetçiyiz. Yetkililer gelmeden hiç kimse servis yapmayacak. Hakkımızı alana kadar biz burada bekleyeceğiz." dedi.

Daha sonra belirlenen heyet, belediye yetkilileri ile görüştü.

- "Mahkeme sürecimizi bugün başlatacağız"

Mahmut Çapçek, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, belediye yetkililerinin istenilen ücretler konusunda indirime gidileceğini ifade ettiğini belirterek, "Bizler de almış oldukları komisyon kararına itiraz edeceğiz. Mahkeme sürecimizi bugün başlatacağız." dedi.

Açıklamanın ardından sürücüler yolu trafiğe açtı.

Konuya ilişkin Mardin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Artuklu ilçesinde öğrenci ve personel taşımacılığı yapmak üzere geçmiş yıllarda (S) ticari plaka tahsis edildiği, plakasını aktifleştirmeyen hat sahiplerinin Büyükşehir Belediyesine başvurmaları halinde işlemlerinin yapılıp sonuçlandırıldığı belirtildi.

Geçmiş yıllarda tahsis edilen güzergah izin belgesi olanlar için, müracaat etmeleri halinde güzergah izin belgelerinin düzenlenip hak sahiplerine verildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak plakası boşta olup hiç aktifleştirmeyen ve ilk defa plaka tescilini yapacak olanların, Mardin Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığınca belirlenen ilk başvuru ücretini büyükşehir belediyesine ait vezneye yatırmaları halinde işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. Ayrıca büyükşehir ve il belediyelerinin tümü, ticari plakalı araçlardan meclisin belirlediği ücret tarifesi çerçevesine göre ücret almaktadırlar."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×