Manisa'da 15 tarım işçisinin öldüğü trafik kazası

- Salihli ilçesinde 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği trafik kazasıyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, işçileri taşıyan kamyonete çarpan süt tankerinin sürücüsü tek kusurlu bulundu - Savcılığın hazırladığı ilk kaza tutanağında sün tankeri sürücüsü asli, kamyonet şoförü ise tali kusurlu olarak gösterilmişti

Manisa'da 15 tarım işçisinin öldüğü trafik kazası
13 Temmuz 2016 Çarşamba 14:00

MANİSA (AA) - Manisa'nın Salihli ilçesinde 15 tarım işçisinin yaşamını yitirdiği kazayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, işçileri taşıyan kamyonete çarpan süt tankerinin sürücüsü tek kusurlu bulundu.

Geçen yıl 6 Temmuz'da süt tankerinin, Salihli'den Gölmarmara'ya giden 15 işçiyi taşıyan kamyonete çarptığı kazayla ilgili davayla ilgili nihai bilirkişi raporu tamamlandı.

Kamyonete çarparak 15 işçinin ölümüne neden olmaktan tutuklanan ve "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçlamasıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan süt tankerinin sürücüsü Ercan İşleli, kazanın tek kusurlusu olarak gösterildi.

Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilirkişi raporunun ayrıntılarını paylaştı.

Savcılığın ilk tuttuğu olay yeri kaza tutanağında süt tankeri şoförünün asri kusurlu, kamyonet şoförü Seydi Aydın'ın ise tali kusurlu olarak gözüktüğünü hatırlatan Arslan, verilen nihai bilirkişi raporuna göre kazada süt tankeri şoförü Ercan İşleli'nin tamamen kusurlu olduğu, kamyonet şoförünün kusurunun bulunmadığı kanaatine varıldığını ifade etti.

Kazanın meydana geldiği Gölmarmara'nın Hacıveliler Mahallesinde yapılan keşife tanker şoförünün de jandarma eşliğinde katıldığını belirten Arslan, bilirkişi heyetinin raporunu mahkeme heyetine sunduğunu ve böylelikle raporun 19 Temmuz'da yapılacak üçüncü duruşmaya yetiştiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Sanık tanker şoförü Ercan İşleli tam kusurlu olarak bulunmuş, işçileri taşıyan kamyonet şoförü Seydi Aydın ise kusursuz bulunmuştur. Olayın meydana gelmesinde son raporu düzenleyen üçlü bilirkişi, tamamen süt tankeri şoförünü kusurlu olduğu kanaatine varmıştır. Buna nasıl ulaşmıştır, tanker şoförü, kamyonetin geldiği şeride geçerek, kamyonetin seyir halinde bulunduğu şeritte çarpmıştır ve 15 işçimiz vefat etmiştir. Kaza sonucu oluşturulan raporlar doğrultusunda da tamamen kusurlu olduğu ortaya çıkmıştır."

- Tazminat davaları sürüyor

Kazayla ilgili tazminat davalarının devam ettiğini anlatan Arslan, mahkemenin vereceği kararın tazminat davalarında da da etkili olacağını vurguladı.

Arslan, "Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi büyük olasılıkla 19 Temmuz'da karar verebilir. Bilirkişi raporuna beyanda bulunmak üzere sanık vekilleri süre talep edebilirler, mahkemece o süre verilirse yeni bir duruşma günü tespit edilebilir. Ama süre talep edilmez, beyanda bulunurlarsa mahkemenin o gün karar vermesi söz konusu. Buna bağlı olarak da hukuk davaları tazminat davaları devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Kazada tanker sürücüsünün tamamen kusurlu olduğu sonucuna ulaşıldığını ifade eden Arslan, bu nedenle ceza indiriminin söz konusu olmayacağını da sözlerine ekledi.

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde 6 Temmuz 2015'te üzüm bağlarına asma yaprağı toplamaya giden tarım işçilerinin bulunduğu kamyonetin, Hacıveliler Mahallesi mevkisinde süt tankeriyle çarpışması sonucu 13'ü kadın, biri çocuk 15 kişi yaşamını yitirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×