Maltepe STK'lar buluşması

-Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: - "Terör bir insanlık suçudur. Terör örgütlerinin iyisi, kötüsü olmaz. Bir ülkeye yarayan terör örgütleri olmaz. Terör örgütleri, herhangi bir şekilde kendisini destekleyen çevrelere, ülkelere bile bir gün bumerang gibi döner, onları da vurur” - "Terör örgütlerinin hiçbiri, kendinden menkul gücü olan örgütler değildir. Eğer bu örgütleri destekleyenler, bir hafta desteklemesinler, hiçbir terör örgütünün ayakta kalması mümkün değildir"

Maltepe STK'lar buluşması
30 Nisan 2016 Cumartesi 19:53

Normal 0 false false false EN-US JA X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:Cambria; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

İSTANBUL (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, terörün bir insanlık suçu olduğunu belirterek, "Terör örgütlerinin iyisi, kötüsü olmaz. Bir ülkeye yarayan terör örgütleri olmaz. Terör örgütleri, herhangi bir şekilde kendisini destekleyen çevrelere, ülkelere bile bir gün bumerang gibi döner, onları da vurur." dedi.

AK Parti Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen "Maltepe STK'lar Buluşması"na katılan Kurtulmuş, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgenin, terör örgütleriyle, iç çatışmalarla, işgallerle ciddi bir sınavdan geçtiğini söyledi.

Ukrayna'dan Yemen’e kadar olan devletlerin birçoğunun yönetilemez duruma geldiğini ifade eden Kurtulmuş, işgallerle, iç çatışmalarla, bir taraftan terör örgütlerinin cenneti haline gelmiş olan bu bölgedeki terör örgütlerinin faaliyetleriyle hayatın insanlara dar edildiğini belirtti.

Her gün onlarca insanın öldüğü, çok sayıda insanın evsiz ve yurtlarını terk etmek zorunda kaldığı bir sürecin yaşandığına dikkati çeken Kurtulmuş, "Esasen baktığınız zaman bu tablo, bu coğrafyanın uzağında olan bir tablo değil. Bundan bir asır evvel, bu coğrafyada da yine benzer tablolar olmuştu. Eğer büyük resmi görmezsek, 'niçin bu coğrafyada bu tür işler oluyor?' sorusunu iyi cevaplandıramazsak, bugün niçin Nusaybin'de bombaların patladığını, niçin şehitlerimizin geldiğini anlamakta zorlanırız." diye konuştu.

Bu coğrafyanın halklarının, aralarındaki farklılıklar ortaya çıkarılarak düşman haline getirilmek istendiğini dile getiren Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkleri, Kürtleri, Arapları, Farisileri ve bu büyük coğrafyada yaşayan başka etnik kökenden insanları, milliyetçilik ve ırkçılık üzerinden bölmek, arkasından birbirlerine karşıt hale getirmek istiyorlar. Bu coğrafyada sınırları ayrılmış insanları, bu sefer gönüllerini ve fikirlerini ayırarak, birbirlerinden uzaklaştırmak, düşman kılmak istiyorlar. Bu coğrafyada yaşayan etnik grupların, birinin diğerinden ayrı kaderi yoktur. Kaderimizin hepsi birbirine bağlıdır."


- "Terör, kullandıkları fitne araçlarından sadece birisidir"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu düzeni bozmak, aradaki uyumu ortadan kaldırmak için çeşitli bahanelerle, oyunlarla, araçlarla milletin arasına fitne sokulmaya çalışıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Terör, kullandıkları fitne araçlarından sadece birisidir. Terör örgütlerinin hiçbiri, kendinden menkul gücü olan örgütler değildir. Eğer bu örgütleri destekleyenler, bir hafta desteklemesinler, hiçbir terör örgütünün ayakta kalması mümkün değildir. Bakıyorsunuz, bu adamlar bu silahları nereden buluyor? Adamın elinden falanca ülkenin silahı çıkıyor. Kusura bakmasınlar, bu silahlar çarşıda, pazarda, alışveriş merkezlerinde satılmıyor. Bu silahlar bir şekilde bu terör gruplarının eline geliyor. Dünyanın en iyi korunan havaalanlarından birinde, Brüksel’de bir örgüt bomba patlatıyor. Bunun bir manası vardır. Bu örgütün arkasında çok kuvvetli istihbarat örgütlerinin desteği var demektir. İstihbarat örgütlerinin desteği var ki, mevcut ülkenin istihbaratını yanıltarak, aşarak, onları oraya kadar getirdi ve patlattı."

Bu örgütlerin arkasında siyasi desteğin de olduğunu aktaran Kurtulmuş, "Bunu deyince birileri kızıyor. Ama Sayın Başbakanımızın Brüksel'de toplantı yaptığı binanın 50 metre ötesinde, PKK'nın çadırı Allah aşkına nasıl açılıyor? Siyasi destek yoksa, o çadırın açıldığını nasıl izah edeceksiniz?" diye konuştu.

Türkiye, bu kadar çok şehit verip, terörle mücadele ederken, Türkiye'ye karşı hasmane tavır içinde olan terör örgütlerinin, hem de dost olduğunu iddia eden bazı ülkeler tarafından terör örgütü olarak kabul edilmediğini belirten Kurtulmuş, "Terör bir insanlık suçudur. Terör örgütlerinin iyisi, kötüsü olmaz. Bir ülkeye yarayan terör örgütleri olmaz. Terör örgütleri, herhangi bir şekilde kendisini destekleyen çevrelere, ülkelere bile bir gün bumerang gibi döner, onları da vurur." ifadesini kullandı.

Ülkeleri, terör örgütleriyle küresel ölçekte mücadele etmeye çağırdıklarını dile getiren Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim bu mücadelede başarılı olmamızın yolu, milletçe yek vücut bir şekilde durabilmemizden geçiyor. Aramızda farklılıklar olabilir, bizim hepimizin adı farklı olsa bile, hepimizin soyadı aynıdır. Hepimiz bu ülkenin çocuğuyuz, bu coğrafyanın insanıyız, bu bayrağın altında yaşayan, bu vatanın evlatlarıyız, aynı ümmetin fertleriyiz, aynı Peygamberin bağlılarıyız."

Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin birliğini sağlamış bir şekilde, ekonomik ve siyasi istikrarını sürdüreceğini, bölgedeki diğer ülkelere ilham kaynağı olacağını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×