Makedonya'daki siyasi kriz

- Cumhurbaşkanı İvanov'un siyasilere yönelik hukuki işlemlerin durdurulması kararına tepki gösteren eylemciler, başkent Üsküp'teki bazı kavşakları trafiğe kapattı

Makedonya'daki siyasi kriz

ÜSKÜP (AA) - Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'un siyasilere yönelik hukuki işlemlerin durdurulması kararına tepki gösteren eylemciler, başkent Üsküp'teki bazı kavşakları araç trafiğine kapattı.

"Renkli Devrim" ve "Protesto Ediyorum" hareketlerinin destekçilerinden oluşan grup, ellerinde bayraklar ve üzerinde "protesto ediyorum" yazılı araçlarla şehirdeki üç önemli kavşağı yarım saatliğine ulaşıma kapadı. Eylem kapsamında Kızıl Haç binası, Adliye ve Ortodoks kilesinin bulunduğu kavşaklar kapatıldı.

İvanov'un 13 Nisan'da aldığı af kararını "derhal iptal etmesini" talep eden eylemciler, cumhurbaşkanının en kısa zamanda istifa etmesini istedi.

Eylemcilerden Aleksandar Mladenovski, burada yaptığı açıklamada, mevcut sistemin artık yürümediğini savunarak, son günlerde protestolara son vermeleri için baskı ve tehdit altında olduklarını ileri sürdü.

Baskı ve tehditlere rağmen İvanov'un kararını protesto etmeye devam edeceklerini vurgulayan Mladenovski, "Taleplerimiz yerine getirilene kadar protestolarımıza devam edeceğiz.'' ifadesini kullandı.

İvanov'un kararına karşı protestolar yaklaşık 8 haftadır, başta Üsküp olmak üzere ülke genelinde devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×