Makedonya'daki sel felaketi

- RUMELİFED Başkanı Çimsöken: "Bölgede 6 tır dolusu acil ihtiyaçlardan oluşan yardım malzemesi dağıtıldı. Şimdi de diğer ihtiyaçların giderilmesi için çalışma başlattık" - Balkanişbirliği Başkanı Adiloğlu: "Türkiye'nin Balkan ülkeleri, komşuları ve dara düşenin her zaman yanında olduğunu gösterdiğimiz için mutluyuz"

Makedonya'daki sel felaketi

BURSA (AA) - Tüm Rumeli Dernekleri Federasyonu (RUMELİFED) Başkanı Reşat Çimsöken, Makedonya'nın başkenti Üsküp ve çevresinde meydana gelen sel felaketine ilişkin, "Bölgede 6 tır dolusu acil ihtiyaçlardan oluşan yardım malzemesi dağıtıldı. Şimdi de diğer ihtiyaçların giderilmesi için çalışma başlattık." dedi.

Çimsöken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sel felaketi sonrası bölgeye gönderilen 6 tır dolusu yardım malzemesinin dağıtımını gerçekleştiren ekibin başında, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin talebiyle gönüllü olarak yer aldığını söyledi.

Selzedelerin gıda, giyim ve diğer acil ihtiyaçlarını bir ölçüde giderdiklerini ifade eden Reşat Çimsöken, şimdi buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli ocak, mutfak, hijyen setleri, halı, yatak, çekyat, ilaçlama cihazları, battaniye gibi eşyalar ile tuz, makarna, pirinç, şeker ve yağdan oluşan temel gıda malzemelerinin toplanmasına yönelik çalışma yürüttüklerini belirtti.

Üsküp ve çevresinde ev ve iş yerleri zarar görenlerin bir nebze de olsa derdine derman, yaralarına merhem olmaktan büyük mutluluk duyduklarını diye getiren Çimsöken, "Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe ve Marmara Belediyeler Birliği başta olmak üzere dernek ve sivil toplum kuruluşları yardım çağrımıza kısa sürede olumlu katkı sağladı. Sel felaketinden 2 gün sonra bölgede yardım malzemelerini dağıtmaya başladık. Bölgede 6 tır dolusu acil ihtiyaçlardan yardım malzemeleri dağıtıldı. Şimdi de diğer ihtiyaçların giderilmesi için çalışma başlattık." diye konuştu.

Reşat Çimsöken, yardım malzemelerini dağıtırken insanların yüzünde oluşan tebessümün bütün yorgunluklarını aldığını ifade ederek, "Türk halkına ve yardımseverlerimize edilen dualar tüm ekibimizi duygulandırdı." ifadelerini kullandı.

Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Derneği (Balkanişbirliği) Başkanı Ali Sait Adiloğlu da tespit edilen ihtiyaçların toplanması için dernek olarak hemen harekete geçtiklerini belirtti.

Başta dernek üyeleri olmak üzere kentteki diğer dernek ve sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç listesini gönderdiklerini anlatan Adiloğlu, "Bu ihtiyaç malzemelerini de kısa sürede toparlayıp bölgeye göndereceğimizi umuyorum. Türkiye'nin Balkan ülkeleri, komşuları ve dara düşenin her zaman yanında olduğunu gösterdiğimiz için mutluyuz." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×