Macaristan'ın mülteci politikasına tepki

- Uluslararası Af Örgütü, sığınmacıların geçişini engellemek amacıyla Macaristan-Sırbistan sınırının dikenli tel örgü ile kapatılmasının 1. yılı dolayısıyla protesto eylemi yaptı

Macaristan'ın mülteci politikasına tepki
15 Eylül 2016 Perşembe 21:09

BUDAPEŞTE (AA) - Uluslararası Af Örgütü, sığınmacıların geçişini engellemek amacıyla Macaristan-Sırbistan sınırının dikenli tel örgü ile kapatılmasının 1. yılı nedeniyle protesto eylemi düzenledi.

Başkent Budapeşte'deki Keleti (Doğu) Tren Garı önünde gerçekleştirilen eylemde konuşan Uluslararası Af Örgütü Macaristan Sözcüsü Aron Demeter, Macaristan'ın sığınmacı krizinin çözümünde yer almak istemediğini söyledi.

Macaristan-Sırbistan sınırındaki 8 kilometrelik alanda yakalanan tüm sığınmacıların hiçbir hukuki sürece tabi tutulmaksızın Sırbistan tarafına çıkarıldığını belirten Demeter, ülkede çok az sayıda sığınmacı bulunmasına rağmen hükümetin bu konuda korku politikası izlediğini ifade etti.

Demeter, şöyle devam etti:

''Macar hükümeti, sığınmacı krizinde tamamen yapay bir politika izliyor. Harcadığı milyarlarca forint ile sığınmacılardan korkmamız gerektiği propagandasını yürütüyor ama geçen cuma günkü verilere göre Macaristan topraklarındaki toplam sığınmacı sayısı 628. Bence bu sayı karşısında titrememiz gerekmiyor.''

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macaristan hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerinde yaşanan belirsizlik dolayısıyla 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Macaristan, 3 Nisan'da sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan sınırındaki Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçilmesi zor Kelebia'da da tel örgü çekmeye başlamıştı. Macar hükümeti, son olarak 5 Temmuz'da aldığı karar ile Sırbistan ve Hırvatistan sınırı boyunca "derin sınır kontrolü" sistemini yürürlüğe koymuş, sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan sığınmacıların en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürüleceğini açıklamıştı.

Ayrıca Macaristan, AB'nin üye ülkeler arasında zorunlu olarak uygulanmasını öngördüğü sığınmacı kotasını 2 Ekim’de referanduma götürüp halka "Macar Meclisinin onayı olmadan AB'nin Macar vatandaşı olmayan kişilerin Macaristan'da ikametine karar vermesini istiyor musunuz?" sorusu yöneltecek.

Sığınmacı karşıtı politikalarıyla bilinen Macaristan hükümeti, AB'nin kota uygulaması kapsamında alması gereken bin 290 sığınmacıyı kabul etmek istemiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×