Lübnan'da ortak bir ramazan sofrası: SAWA Mutfağı

- Lübnan'daki "SAWA Mutfağı" Filistin, Lübnan ve Suriyeli gönüllüleri, mültecilere iftar sağlamak amacıyla bir araya getiriyor - Derneğin yardım işlerinden sorumlu Hammud: - "Gönüllü çalışanların çoğu bölgedeki köylerden geliyor ve yardım etmekten haz duyuyorlar. Çoğu ekonomik olarak yardım edebilecek bütçeye sahip değil. Bunun yerine buraya gelip gruplara yardım ediyorlar"

Lübnan'da ortak bir ramazan sofrası: SAWA Mutfağı
21 Haziran 2016 Salı 12:11

BEKAA (AA) - FURKAN GÜLDEMİR - Savaştan kaçıp Lübnan'a sığınan Suriyelilere yardım amacıyla beş sene önce kurulan SAWA Yardım ve Kalkınma Derneği, gönüllülerin destek verdiği "SAWA Mutfağı" projesiyle Bekaa Vadisi'ndeki Suriyeli mültecilere iftar hizmeti sağlıyor.

Başkent Beyrut'un yaklaşık 45 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Bekaa Vadisi'nin Saadnayel köyünde Suriye mülteciler için iftar yemeği el birliğiyle hazırlanıyor.

SAWA Derneği hizmet binasında toplanan köyden ve çevre semtlerden gelen gönüllüler, ramazan boyunca her gün sabah saatlerinden iftar vaktine kadar hummalı bir çalışma yürütüyor.

Önce, derneğin kamyonetinin pazardan getirdiği sebze ve meyve kasaları hizmet binasının girişine hızlıca taşınıyor. Malzemeleri yıkama işini gönüllü gençler üstleniyor.

İçerideki bir grup, büyük kazanlarda Suriyeli mültecilere dağıtılacak iftar menüsü için pilav ve tavuk hazırlarken diğerleri bir yandan börekleri pişiriyor, bir yandan da hurmaları paketliyor.

- İşler takım çalışmasıyla yürüyor

Derneğin yardım işlerinden sorumlu yetkilisi Haydar Hammud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SAWA Mutfağı projesinde çalışanların yüzde 80'inin gönüllü olduğunu belirtti.

Takım çalışmasıyla işlerin hızla yürüdüğünü söyleyen Hammud, yaptıkları iş bölümü hakkında şu bilgileri verdi:

"Her sabah üç grup halinde saat 09.00'da çalışmaya başlıyoruz. Her grubun belli bir sorumluk sahası var. İlki meyve ve sebze gibi malzemelerin Bekaa'daki yerel pazarlardan alınmasından sorumlu. Diğer grup, yemekleri iftar vaktinden önce ulaştırılması görevini yerine getiriyor. En büyüğü ise mutfak ve yemeklerin hazırlanmasından sorumlu olan grup."

- 6 bin kişiye iftar hizmeti veriliyor

Hammud, SAWA'nın Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin acil ihtiyaçlarına yönelik kurulduğunu ama dernekten Lübnanlı ve Filistinli ihtiyaç sahiplerinin de yararlandığının altını çizerek, "Ramazan'ın ilk günü 3 bin beş yüz kişiye iftar yemeği ulaştırdık. Şu an iftar hizmetimiz 6 bin kişiye kadar ulaşıyor." dedi.

Hammud, "Gönüllü çalışanların çoğu bölgedeki köylerden geliyor ve yardım etmekten haz duyuyorlar. Çoğu ekonomik olarak yardım edebilecek bütçeye sahip değil. Bunun yerine buraya gelip gruplara yardım ediyorlar. Bazıları sabah gelip akşam her şeyin tamamlandığından ve yemeklerin iftar vaktinden önce dağıtıldığından emin olana kadar çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Lübnan'da Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 1,1 milyon civarında Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan makamları ise ülkedeki Suriyeli mültecilerin sayısının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×