Lozan Barış Antlaşması'nın 93. yıl dönümü

- Başbakan Yıldırım: - "Cumhuriyetimizin ilk siyasi başarılarından biri olan Lozan Barış Antlaşması, aziz milletimizin canıyla, kanıyla ve kararlılığıyla zafere taşıdığı milli mücadelemizin bir neticesidir. Bu antlaşmayla atılan temel üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti yükselmiştir" - "Cumhuriyetimizin kurucu belgelerinden olan Lozan Barış Antlaşması'nın 93. yıl dönümünde, köklü kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmiş bir millet olarak ülkemizi daha modern ve müreffeh yarınlara taşıyacağımıza, yaşadığımız zorlu süreçlerin el birliğiyle üstesinden geleceğimize olan inancım tamdır"

Lozan Barış Antlaşması'nın 93. yıl dönümü

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Cumhuriyetimizin ilk siyasi başarılarından biri olan Lozan Barış Antlaşması, aziz milletimizin canıyla, kanıyla ve kararlılığıyla zafere taşıdığı milli mücadelemizin bir neticesidir. Bu antlaşmayla atılan temel üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti yükselmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 93. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vatanın kurtuluşunun ve Cumhuriyetin kuruluşunun dünya devletleri tarafından kabul edildiği Lozan Barış Antlaşması'nın, dönemin bütün olumsuz şartlarına rağmen, kazanılan bir diplomasi zaferi olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin ilk siyasi başarılarından biri olan Lozan Barış Antlaşması, aziz milletimizin canıyla, kanıyla ve kararlılığıyla zafere taşıdığı milli mücadelemizin bir neticesidir. Bu antlaşmayla atılan temel üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti yükselmiştir."

Başbakan Binali Yıldırım mesajında, "Cumhuriyetimizin kurucu belgelerinden olan Lozan Barış Antlaşması'nın 93. yıl dönümünde, köklü kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmiş bir millet olarak ülkemizi daha modern ve müreffeh yarınlara taşıyacağımıza, yaşadığımız zorlu süreçlerin el birliğiyle üstesinden geleceğimize olan inancım tamdır. Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızı saygı ve muhabbetle selamlıyorum." ifadelerine yer verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×