Londra'da Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi

- ABD Dışişleri Bakanı Kerry: - "Yolsuzluk hepimiz için düşman konumunda çünkü aşırıcıların yaptığı gibi, karşılaştığımız diğer zorluklar gibi ulus devletleri yok ediyor" - Nijerya Devlet Başkanı Buhari: - "Uluslararası toplum çok uzun bir süre başka bir yöne doğru baktı. Harekete geçmeli ve bu canavarla mücadele etmeliyiz” - Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim: - "Radikal şeffaflığın yaşandığı bir çağda yaşıyoruz"

Londra'da Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi
12 Mayıs 2016 Perşembe 14:19

LONDRA (AA) - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yolsuzluğun terör faaliyetlerine katkı sunduğunu belirterek etkin mücadele için uluslararası işbirliği çağrısında bulundu.

Londra'da düzenlenen Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi'nde İngiltere Başbakanı David Cameron’ın moderatörlüğündeki açılış panelinde konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Yolsuzluk hepimiz için düşman konumunda çünkü aşırıcıların yaptığı gibi, karşılaştığımız diğer zorluklar gibi ulus devletleri yok ediyor. Yolsuzluk toplumun bütün yapısının parçalanmasına neden oluyor.” dedi.

Kerry, yasa dışı eylemlerin ulus devletin yapısına zarar verdiğini, yolsuzluğun "derin devletlerin" oluşmasına neden olduğunu ifade ederek “Yolsuzluk teröre katkı sunuyor.” diye konuştu.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, yolsuzluğun, elit kesimin refahtan faydalanmasını sağlarken geride kalan çoğunluğu yoksulluğa mahkum ettiğini belirterek “Yolsuzluk şu anda zamanımızın en büyük düşmanı. Uluslararası toplum çok uzun bir süre başka bir yöne doğru baktı. Harekete geçmeli ve bu canavarla mücadele etmeliyiz.” ifadesini kullandı

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de “Dünya Bankasında biz artık radikal şeffaflıktan bahsediyoruz. Radikal şeffaflığın yaşandığı bir çağda yaşıyoruz. Sevsek de sevmesek de hackerlar giderek daha fazla şeyi ortaya çıkaramaya devam edecekler. Panama belgeleri buna iyi bir örnek teşkil ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×