Libya'da DAEŞ'e yönelik operasyonlar

- Sirte'deki çatışmalarda ölen askerlerin sayısı 34'e yükseldi

Libya'da DAEŞ'e yönelik operasyonlar

TRABLUS (AA) - Libya'nın Sirte kentinde Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçler ile terör örgütü DAEŞ militanları arasındaki çatışmalarda, ölen askerlerin sayısının 34'e yükseldiği bildirildi.

AA muhabirine konuşan UMH'ye bağlı birlikler tarafından yürütülen "El-Bunyan el-Mersus" operasyonunun sözcüsü Muhammed el-Gasri, Sirte kentinde UMH'ya bağlı güçler ile DAEŞ militanları arasındaki çatışmalarda ölen askerlerin sayısının 34, yaralananların sayısının 125'e yükseldiğini belirtti.

- DAEŞ militanlarının ailelerine güvenli geçit

Operasyonda sona yaklaşıldığını ifade eden Gasri, Operasyon Komutanlığının Sirte'de abluka altına alınan DAEŞ lider ve militanların ailelerinin çıkışı için güvenli geçit oluşturmayı kabul ettiğini söyledi.

DAEŞ militanlarının ailelerinin çatışma bölgesinden çıkmalarına izin verilmesi çağrısında bulunduklarını kaydeden Gasri, en geç yarına kadar çatışmaların çıkışların sağlanması için durdurulduğunu, sadece kadın ve çocukların geçişine izin verildiğini ifade etti.

Bazı kadın ve çocukların çatışma bölgesinden çıktığını kaydeden Gasri, Üçüncü Mahalle'de kontrolü sağlamalarının ardından bir evde eşleri tarafından terk edilmiş kadınlara rastladıklarını aktardı.

Sirte kentinde UMH bağlı güçler ile DAEŞ arasındaki çatışmalarda, 21 askerin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 120 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

El-Bunyan el-Mersus operasyonu, Ecdabya, El-Cefra ve Misurata ekseninden DAEŞ'in Sirte'deki varlığını sonlandırmak amacıyla mayıs ayında başlamıştı. Bunyan el-Mersus operasyonunda yer alan güçler, DAEŞ'i küçük bir alana hapsetmeyi başarırken terör örgütüne çok büyük hasar vermişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×