Kuzey Kore'nin yeni füze denemesi

BM Güvenlik Konseyi, denemeyi sert biçimde kınadı

Kuzey Kore'nin yeni füze denemesi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerini sert biçimde kınayarak tüm BM üyesi ülkelere, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımların etkili olması için daha fazla çaba gösterme çağrısı yaptı.

Kuzey Kore'nin orta menzilli iki balistik füze denemesi yaptığının belirlenmesi üzerine dün toplanan Konsey, bugün konuya ilişkin basın bildirisi yayımladı.

Bildiride, Kuzey Kore'nin 21 Haziran'da gerçekleştirdiği füze denemesi sert şekilde kınanarak, bu ülkenin tekrar tekrar gerçekleştirdiği füze denemelerinin BMGK'nın 1718, 1874, 2087, 2094 ve 2270 sayılı kararlarının ihlali olduğu vurgulandı.

Kuzey Kore'nin halkının ihtiyaçlarını karşılamak yerine kaynaklarını balistik füze denemelerine ayırmasından üzüntü duyulduğu belirtilen bildiride, bu ülkeden bu denemelere son vermesi ve BMGK kararlarına uyması istendi.

Tüm BM üyesi ülkelerden Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımların etkili olması için daha fazla çaba göstermeleri istenen bildiride, konunun yakından takip edileceği ve BMGK kararlarında da vurgulandığı şekilde daha ileri önlemlerin alınabileceği uyarısı yapıldı.

ABD Strateji Komutanlığı, önceki gün Kuzey Kore'nin 2 yeni orta menzilli balistik füze denemesinde bulunduğunu, Musudan tipi füzelerin Kuzey Kore'nin liman kenti Wonsan yakınlarından fırlatıldığını açıklamıştı. Komutanlık, füze denemelerinin Kuzey Amerika için tehdit oluşturmadığını belirtmişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×