Kuzey Kore'nin füze denemesi

- BM, füze denemesinin Kore yarımadasında barış ve istikrara zarar verdiğini bildirdi - BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin füze denemesi üzerine toplanacak

Kuzey Kore'nin füze denemesi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Kuzey Kore'nin füze denemesinin kaygı verici olduğunu ve bölgede barış ve istikrarı tehdit ettiğini söyledi.

Dujarric, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin füze denemesinin uluslararası toplum içinde "derin rahatsızlığa" neden olduğunu vurgulayarak bu eylemlere son verilmesi gerektiğini kaydetti.

Dujarric, "Füze denemesi sadece BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali değil aynı zamanda Kore yarımadasında barış ve istikrara zarar vermektedir. Kuzey Kore'ye gerilimi düşürmek için gerekli adımları atması ve nükleer silahsızlanma konusunda diyaloğa açık olması çağrısı yapıyoruz." dedi.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'nin füze denemesi nedeniyle toplanma kararı aldı. Konsey'in konuyu kapalı oturumda görüşeceği belirtildi.

Kuzey Kore'nin, Sinpo kenti açıklarında bir denizaltıdan füze denemesinde bulunduğu bildirilmiş, 500 kilometre menzile sahip füzenin, Japonya hava savunma bölgesi sınırlarına düştüğü ifade edilmişti.

Balistik füze teknolojisi geliştirmesi BMGK kararlarıyla yasaklanan Kuzey Kore, Kim Jong-un'un devlet başkanlığına geldiği 2011 yılından bu yana 30'dan fazla füze denemesi gerçekleştirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×