Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

- Yemen Cumhurbaşkanı Hadi: - "Darbeciler, BM'nin sunduğu çözüm önerisini kabul ederse hükümet heyeti Kuveyt'e dönmeye hazır"

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

RİYAD (AA) - Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinde hükümeti temsil eden heyetin, "Birleşmiş Milletler'in (BM) Yemen krizinin çözümü için sunduğu öneriyi darbecilerin kabul etmesi durumunda Kuveyt'e dönmeye hazır olduğu" bildirildi.

Yemen'in resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, yardımcıları ve müzakerelerde hükümeti temsil eden heyetin üyeleriyle bir araya geldi.

Hükümet heyetinin, 75 günden bu yana devam eden müzakerelerde Körfez girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı ve BM'nin 2216 sayılı kararı da dahil uluslararası kararların uygulanması ve barışın sağlanması için büyük çaba harcadığına ve samimi bir şekilde çalıştığına vurgu yapan Hadi, "Darbeciler, BM'nin sunduğu çözüm önerisini kabul ederse hükümet heyeti Kuveyt'e dönmeye hazır." dedi.

Dışişleri Bakanı ve hükümet heyetinin başkanı Abdulmelik el-Mihlafi, dün Kuveyt Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, heyetin Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'in sunduğu anlaşmayı imzaladıktan sonra ülkeden ayrılmaya karar verdiğini ancak barış ve müzakere seçeneğinden vazgeçmediğini söylemişti.

Yemen cumhurbaşkanlığı da önceki gün, BM'nin ülkedeki çatışmaları sona erdirmek için sunduğu anlaşmayı kabul ettiklerini duyurmuş ve hükümeti temsil eden heyeti anlaşmayı imzalamakla görevlendirmişti.

Anlaşma taslağında, söz konusu anlaşmanın imzalanmasından 45 gün sonra başlanacak siyasi diyaloğa hazırlık olarak Husilerin başkent Sana, Taiz ve El-Hudeyde'den çekilmesinin öngörüldüğü ifade edilmişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×