Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

-Kuveyt Emiri Sabah: "Yemen'de istenilen barışın sağlanması için taraflar arasındaki müzakerelere devam edilmesi gerekiyor"

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

KUVEYT (AA) - Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Yemen'de istenilen barışın sağlanması için taraflar arasındaki müzakerelere devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre, Yemen barış müzakerelerinin askıya alınmasının ardından Kuveyt Emiri Sabah, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'i kabul etti. Görüşmede Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah Halid el-Hamed es-Sabah'ın da hazır bulunduğu kaydedildi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed, Kuveyt Emiri Sabah'ın Yemen'de çatışmaların sona ermesi, istikrar ve uzlaşının sağlanması için müzakerelere ev sahipliği yapılmasında oynadığı rolü takdir ettiğini belirterek, barış müzakerelerine ev sahipliği yapması nedeniyle Kuveyt'e teşekkürlerini ilettiği aktarıldı.

Kuveyt Emiri Sabah da Yemen'de istenen olumlu sonuçların ve barışın sağlanması için taraflar arasındaki müzakerelere devam edilmesi gerektiğini ifade etti. Sabah, Kuveyt'in bir sonraki tura ev sahipliği yapıp yapmayacağı konusunda bilgi vermedi.

Kuveyt’te BM arabuluculuğunda yapılan Yemen barış müzakerelerinin dün askıya alındığı bildirilmişti.

BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed, Kuveyt’te düzenlediği basın toplantısında, "Kuveyt’ten ayrılacağız ancak barış müzakereleri sürüyor.” diyerek, "mekik turları" diye nitelediği görüşmelerin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ve Yemen’in başkenti Sana’da başlayacağını belirtmişti.

Müzakerelerin, daha sonra belirlenecek yerde bir ay içinde yeniden başlayacağını ifade eden Ahmed, müzakerelerin 4’üncü turuna ev sahipliği yapması için Kuveyt’ten hiçbir talepte bulunulmadığını ancak Kuveyt'in de seçenekler arasında olduğunu kaydetmişti. Ahmed, müzakerelere katılan taraflardan bir ay içinde belirlenecek yerde diyalog masasına dönecekleri konusunda garanti aldığını söylemişti.


Etiketler; #yemen #kuveyt

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×