Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

- Husiler ile devrik cumhurbaşkanı Salih'in liderliğindeki GPC partisi, devletin idaresi için yüksek siyasi konsey kurduğunu açıkladı

 Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

SANA (AA) - Yemen'de Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi (GPC), devlet işlerinin idaresi için yüksek siyasi konsey kurduklarını açıkladı.

Husilerin denetimi altındaki haber ajansı Saba'nın haberine göre, GPC'yi temsilen partinin başkan yardımcısı Sadık Emin Ebu Ra's, Husileri temsilen örgütün siyasi konsey başkanı Salih es-Samed'in yer aldığı görüşmede, taraflar arasında "ulusal siyasi anlaşma" imzalandı.

Ülkenin yönetim kadrosunun görev tanımının belirleneceği ifade edilen anlaşmaya göre, devlet işleri, Yemen Cumhuriyeti'nin daimi anayasası ve yürürlükteki yasalar uyarınca yürütülecek.

Devlet işlerinin idaresi için kurulacak yüksek siyasi konsey, GPC ile Husi temsilcilerinin eşit miktarda yer aldığı 10 üyeden oluşacak ve yönetim görevi taraflar arasında sırayla ifa edilecek.

Söz konusu konseyin, ülkenin idaresinde gerekli olan kararname ve yönetmelikleri çıkarma, yetkisini haiz olduğu belirtildi.

Haberde, bu anlaşma ile Suudi Arabistan ve müttefiklerinin saldırılarıyla mücadelede çalışma birliğinin sağlanmasının yanı sıra siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal konularda devlet işlerinin anayasaya göre idaresinin hedeflendiği kaydedildi.

Uzmanlar, söz konusu girişimi, ikinci turu 12 gün önce başlayan Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinin başarısız olduğunun işareti olarak değerlendiriyor.

Yemen'de Husiler ve Salih yanlıları ile hükümet güçleri arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlıklara çözüm için düzenlenen müzakerelerin ilk turu 21 Nisan'da Kuveyt'te başlamıştı.

Taraflar arasında 70 gün devam eden ilk tur, 15 Temmuz'da yeniden başlatılmak üzere 29 Haziran'da askıya alınmıştı. Kuveyt'te 17 Temmuz'da başlayan ikinci turda belirlenen gündem meseleleri üzerinde anlaşmazlık yaşanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×