Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

- Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Carallah: - "Kuveyt, Yemenli tarafların belirlenen sürede müzakereleri sonuçlandıramaması halinde görüşmelere ev sahipliği yapmayı sürdüremeyecek"

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

KUVEYT (AA) - Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carallah, Yemenli taraflara müzakereleri sonuca bağlamaları için 15 gün süre tanıdıklarını ve aksi takdirde ülkesinin müzakerelere ev sahipliği yapmayı sürdüremeyeceğini belirtti.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'da yer alan habere göre, Yemen müzakerelerindeki süregelen tıkanıklığın ardından Suudi Arabistan'ın El-Arabia televizyon kanalına konuşan Carallah, "Kuveyt, Yemenli tarafların belirlenen sürede müzakereleri sonuçlandıramaması halinde görüşmelere ev sahipliği yapmayı sürdüremeyecek." dedi.

Carallah, "Müzakerelere katılan Yemenli taraflara karşı açık olduk, görüşmeleri bir takvim belirlemeden kendi haline bırakmadık. Müzakerelerin sonuçlandırılması için 15 günlük bir süre belirledik." diyerek, sorunun çözülmemesi halinde ise ülkesinin ev sahipliği yaptığı sürenin yeterli olduğunu, taraflardan ev sahipliğini sürdürememeleri nedeniyle kendilerini mazur görmesini istedi.

Kuveyt'te Yemenli taraflar arasında 17 Temmuz'da yeniden başlayan müzakerelerde, pazartesi günü hükümet ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarını temsil eden heyetin, müzakerelerin ikinci turu için belirlenen gündem üzerinde anlaşamadığı belirtilmişti.

Yemen'deki tarafları temsil eden hükümet heyeti ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Salih yanlılarını temsil eden heyet arasında 70 gün devam eden müzakerelerin ilk turu, 15 Temmuz'da yeniden başlatılmak üzere 29 Haziran'da askıya alınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×