Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

- Hükümet heyeti, BM'den aldıkları yazılı güvencenin ardından müzakere masasına döndüklerini açıkladı

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

SANA (AA) - Yemen krizini siyasi çözüme kavuşturmak için Kuveyt'te gerçekleşen barış görüşmelerinde hükümeti temsil eden heyetin, Birleşmiş Milletler'den (BM) alınan yazılı güvencenin ardından müzakere masasına döndüğü bildirildi.

Hükümet heyetinden yapılan yazılı açıklamada, müzakerelerin sağlam bir zeminde devamı için talep ettikleri altı nokta konusunda BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed aracılığıyla BM Genel Sekreteri'nden alınan yazılı uluslararası güvenceler ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin talimatları doğrultusunda müzakere masasına dönüldüğü ifade edildi.

Bazı teknik aksaklıklar nedeniyle dün yapılamayan ortak oturumların bu sabah yeniden başlaması, müzakerelerde ilk başta kentlerden çekilme, silahların teslimi, uzlaşı hükümetinin kurulması ve Hadi'nin meşruiyeti gibi meselelerin ele alınması bekleniyor.

Müzakerelerin planının hükümet heyetinin, görüşmeleri askıya aldığı beş gün zarfında, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın yanı sıra uluslararası yetkililer ve BM Özel Temsilcisi Ahmed ile gerçekleştirdiği toplantılarda şekillendirildiği belirtiliyor.

Yemen Dışişleri Bakanı ve Kuveyt'teki müzakerelerde hükümeti temsil eden heyetin başkanı Abdulmelik el-Mihlafi önceki gün yaptığı açıklamada beş gün aradan sonra hükümet heyetinin yeniden müzakerelere döndüğünü duyurmuştu.

Yemen hükümet heyeti, salı günü, Husiler ve Salih yanlılarının, "Husilerin şehirlerden çekilmesi ve silahlarını teslim etmesini öngören Birleşmiş Milletler'in (BM) 2216 sayılı kararına, Körfez ülkelerinin girişimi ve uygulama mekanizmaları ile Ulusal Diyalog Kongresinden çıkan kararlara uyulması, güven oluşturmak amacıyla tutukluların serbest bırakılması, başta Taiz olmak üzere kentlere uygulanan ablukanın kaldırılması, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin meşruiyetinin tartışılmaması" konularını yazılı olarak kabul edinceye kadar müzakerelere katılımı askıya aldıklarını açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×