Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

- BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed: "İnsani, güvenlik ve siyasi alanla ilgili oluşturulan komisyonların ilk toplantısı olumlu bir havada gerçekleşti" - Husilerin Şebve'deki saldırısında 2 asker öldü, 3'ü yaralandı

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

SANA (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed, Kuveyt'ye devam eden Yemen müzakereleri kapsamında kurulan 3 komisyonun ilk toplantılarının olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini söyledi.

Ahmed, yaptığı yazılı açıklamada, "İnsani (esirler ve tutuklular), güvenlik ve siyasi alanla ilgili oluşturulan komisyonların ilk toplantısı olumlu bir havada gerçekleşti." ifadesini kullandı.

"Şüphesiz ki biz, gerçek bir yol ayrımındayız. Ya barışı seçecek ya da başladığımız yere geri döneceğiz. Müzakere heyetlerinden duyduklarım umut vadediyor, ancak taraflar arasındaki uçurumun derin ve meydan okumaların büyük olduğunu biliyoruz." diyen İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed, müzakere heyetlerindeki ulusal sorumluluk ruhunu takdir ettiklerini dile getirdi.

Öte yandan, Husilerin ateşkesi ihlal ederek, Şebve iline bağlı Asilan bölgesindeki 19. Piyade Taburu'nu roketle hedef aldığı belirtildi. Yerel kaynaklar saldırıda 2 askerin öldüğünü, 3 askerin de yaralandığını kaydetti.

Başkent Sana'nın doğusundaki Nehm'de ise Yemen ordusu Husilerin saldırısını geri püskürttü. Saldırı sırasında Husilerden ölen ve yaralananlar olduğu belirtildi, ancak sayı verilmedi.

Yemen'de çatışan taraflar, BM'nin çağrısı üzerine iyi niyet göstergesi olarak 11 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuş, 21 Nisan'da da Kuveyt'te barış müzakerelerine başlamıştı.

İnsani, siyasi ve güvenlik alanlarında kurulan komisyonların toplantısı 2 gün aradan sonra bugün başlamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×