Kutsal topraklardaki hac heyecanı

- Arafat'a çıkmadan önce son cuma namazını Harem-i Şerif'te kılmak isteyen hacı adayları, sabah namazından itibaren Kabe'ye akın etti - Servislerin durdurulması nedeniyle yürüyerek Kabe'ye ulaşan hacı adayları, cuma namazını huşu içinde kıldı - Hutbede birlik, beraberlik mesajı verilirken, İslam ülkelerinin huzur ve barışı için dua edildi - Hacı adayları yarın sabahan itibaren Arafat'a doğru yola çıkacak

Kutsal topraklardaki hac heyecanı

MEKKE (AA) - Kutsal topraklardaki hacı adayları, Arafat'a çıkmadan önce son cuma namazını Harem-i Şerif'te huşu içinde eda etti.

Hacı olmak için gün sayan adaylar, Arafat'a çıkmadan önce son cuma namazı kılmak için yollara düştü. Hacı adayları, servislerin durdurulması nedeniyle sabah namazından itibaren Kabe'ye çoğunlukla yürüyerek geldi. Otellerinden çıkan hacı adayları, saatlerce yürüyerek Kabe'ye ulaşma mücadelesi verdi. Cadde ve sokaklarda adeta insan selini andıran görüntüler oluştu. Hasta ve yaşlı hacı adayları, tekerlekli sandalyelerle çocuklar ise kucaklarda taşındı.

Hava sıcaklığının yüksek olduğu Mekke'de, bazı hacı adayları, güneşten korunmak değişik çarelere başvurdu. Bazı hacı adaylarının seccadelerini şemsiye yaptıkları görüldü.

Yoğunluk nedeniyle Kabe'nin kapılarının kapatılması üzerine Harem-i Şerif'e ulaşamayan hacı adayları, seccadelerini yola sererek cuma namazını kılabildi. Namazın ardından Harem-i Şerif'ten ayrılmak isteyen hacı adayları, uzun süre kalabalığın dağılmasını beklemek zorunda kaldı.

Cuma namazı hutbesinde haccın faziletleri anlatıldı. İslam aleminin birlik ve beraberliği ile Müslüman ülkelerdeki huzur ve barışın sağlanması için dua edildi.

- Arafat yolculuğu yarın başlıyor

Hacı adayları, haccın en önemli rükünlerinden biri olan Arafat'a çıkma hazırlıklarına başladı. Fırsat buldukça Kabe'de namazlarını kılmaya çalışan hacı adayları, yarın Arafat'a doğru yola çıkacak.

Hacı adayları, Arafat'ta vakfeye durduktan sonra Mina ve Müzdelife'deki görevlerini yerine getirip, 24 saati burada geçirecek. Hacı adayları şeytan taşladıktan sonra kurbanlarını kesip vazifelerini ifa edecek.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×