Kuru gıdada "kar" bereketi

- Kışın yeterli miktarda kar yağması nedeniyle kuru gıdada bereketli bir dönem bekleniyor - İGTOD Başkanı Karlı: - "Bu sene özellikle kış tam istediğimiz gibi geçti. Doğuda çok iyi kar yağdı. Kar yağan yerde ürünler çok bereketli oluyor. Fiyatlar gayet iyi. Bir iki ürün hariç zam beklemiyoruz. Her şey yolunda"

Kuru gıdada
22 Mayıs 2016 Pazar 11:46

İSTANBUL (AA) - HALİL İBRAHİM BAŞER - Kışın yeterli kar yağışının kuru gıdada verimi arttıracağı, bunun da fiyatlara olumlu yansıyacağı bildirildi.

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kuru gıda bakımından kendine yeten bir ülke olduğunu ancak son yıllarda kuraklık başta olmak üzere zaman zaman bazı olumsuzluklar yaşandığını söyledi.

Kuraklık nedeniyle bazı ürünlerin fiyatlarının arttığını, ithalat bile yapıldığını dile getiren Karlı, bu sezon ise bir iki ürün dışında oldukça bereketli bir hasat beklediklerini belirtti.

Karlı, kar ve yağmurun zamanında yağmasının, gıdayı etkileyen en önemli etken olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu sene özellikle kış tam istediğimiz gibi geçti. Doğuda çok iyi kar yağdı. Kar yağan yerde ürünler çok bereketli oluyor. Kar eriyip toprağa çok iyi işliyor ancak çok iyi giderken, yağmur zamanında pek yağmur yağmadı. Özellikle nisan yağmurları tam istediğimiz gibi olmadı. Belli bölgeler biraz kurak geçti ancak bazı yerlerde ve ürünlerde sıkıntı olmasına rağmen genelde her şey çok iyi. Güneydoğuda buğdayda kuraklıktan dolayı biraz sıkıntı var. Doğuda sıkıntı yok. Kar, yağmur eksikliğini giderdi. Verim çok iyi olacak, bir olumsuzluk olmazsa. Bu sene geçen yıla oranla daha iyi görünüyor."

- "Üretim iyi, fiyatlarda zam beklenmiyor"

Karlı, kuru gıda fiyatlarını etkileyen birden fazla etken bulunduğunu, bu sezon şartların tamamına yakınının üretici ve vatandaş lehine olduğunu söyledi.

Ürünlerin fiyatlarının şu anda gayet uygun olduğunu ve fiyatların geçen yıla oranla pek değişmediğini aktaran Karlı, şunları anlattı:

"Bunun yanı sıra özellikle üretim yeterli olunca kuru gıda fiyatları da düşük seyrediyor. Doğal olarak, bir üründe üretim iyi olunca fiyatlar düşük oluyor ancak üretimde azlık olunca da otomatik olarak fiyatlar yükseliyor. Son yıllarda zaten üretimde de fiyatlarda pek sorun yaşamadık. Bunda ülkede yaşanan yönetim istikrarının da payı oldukça büyük. Bu sene de vatandaşımızın yüzü kuru gıda konusunda gülecek inşallah."

Karlı, bazı ürünlerde arz talep meselesinin de önemli olduğunun altını çizerek, "Fiyatlar gayet iyi. Bir iki ürün hariç zam beklemiyoruz. Her şey yolunda. Genellikle fiyatlar aynı ancak, geçen yıla oranla bazı ürünlerde yükselme, bazılarında azalma var. Pirinç mesela geçen seneye göre yaklaşık bir lira kadar ucuz. Pirinç fiyatı şu an 1,50 lira ile 4,50 arası. 5,50 TL'ye varıyordu geçen sene. Kuru fasulye 3-4 lira arası. Bulgur hiç değişmedi, 1,60 ile 1,80 arası. Kırmızı mercimek 4 lira civarı. Nohut biraz yüksek, 3,50 ile 6 lira arası. Diğer ürünler hemen hemen aynı." diye konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×