Kurbanlıklara "kuaför" hizmeti

- Kurban Bayramı öncesi Trakya'da küçükbaş hayvanlar, temiz ve bakımlı görünmeleri için yünleri kırkılıp, ayakları temizlenerek alıcılarının karşısına çıkıyor - Halk arasında kırkıcı olarak bilinen kişiler, günde yaklaşık 200 hayvanın bakımını yapıyor - Kırkıcı Maldır: - "Kurbanlıkların alıcılarının karşısında daha bakımlı çıkması ve göze hoş gelmesi için yünlerini kırkıp, bakımlarını yapıyoruz"

Kurbanlıklara
06 Eylül 2016 Salı 11:01

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Trakya'da Kurban Bayramı öncesi küçükbaş hayvanlar, temiz ve bakımlı görünmeleri için yünleri kırkılıp, ayakları temizlenerek alıcılarının karşısına çıkıyor.

Trakya'da kurbanlıklar satışa çıkmadan önce "kırkıcı" bakımından geçiriliyor. Kırkıcılar, kurbanlık koyun ve keçilerin yünlerini kırkıyor, ayaklarının bakımını yapıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hastalıktan ari bölge ilan edilen Kırklareli'nde bakımları yapılan kurbanlıkların çoğunluğu, İstanbul'a götürülerek alıcılarının karşısına bakımlı şekilde çıkacak.

Hemen hemen her ağılda kurbanlıkları bayrama hazırlamak için çaba gösteren kırkıcılar yoğun mesai harcıyor. Kırkıcılar bir kurbanlığın yaklaşık 20 dakikada tüylerini kırkarak, ayak bakımlarını yapıyor.

- "Alıcıların karşısına bakımlı çıkacaklar"

Üsküp beldesinde yaşayan ve halk arasında "kırkıcı" olarak bilinen Mümin Maldır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 yıldır bayram öncesi küçükbaş hayvanlara "kuaförlük" hizmeti sunduğunu söyledi.

Bakımları yapılan hayvanların rahatlayarak gelişimlerinin hızlandığını ifade eden Maldır, şu bilgileri verdi:

"Alıcılar tarafından bakımsız kurbanlıklar tercih edilmiyor. Bayram öncesi hayvanların tüm bakımlarını yapıyoruz. Hayvanların tüylerini kırpıyor, ayak bakımlarını yaptıktan sonra onları yıkıyoruz. Hayvan, bakım sonrası hem rahatlıyor hem de sıcaktan etkilenmiyor. Bakımları yapılan kurbanlıklar da alıcıların ilgisini daha fazla çekiyor. Kurbanlıkların alıcılarının karşısında daha bakımlı çıkması ve göze hoş gelmesi için yünlerini kırkıp bakımlarını yapıyoruz. Günde yaklaşık 200 kurbanlığın bakımını yapabiliyoruz. Bir hayvanın bakımını 10 liraya yapıyoruz."

Vatandaşlardan Hüseyin Kahya da kurbanlıkların bayram öncesi kırkılmasını olumlu bulduklarını bildirdi.

Kırkılan kurbanlıklara daha fazla ilgi gösterdiğini aktaran Kahya, kurbanlık seçmede zorluk yaşamadıklarını kaydetti.

Bakımlı kurbanlıkların diğer hayvanlara göre göze daha çok hitap ettiğini belirten Kahya, "Bakımlı, temiz kurbanlıklar, diğerlerine göre kendisini daha çok gösteriyor. Yünlerinden arındırılmış hayvanın asıl görüntüsü ortaya çıkıyor ve kurbanlık seçmede albenisi artıyor." dedi.

Kurbanlık satıcısı Ahmet Çivit de her yıl kurbanlıklarını kırktırarak bayrama hazırladıklarını ifade etti.

Alıcıların özellikle bakımlı hayvanları tercih ettiğini aktaran Çivit, satışlardan memnun olduklarını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×