KPSS'de usulsüzlük soruşturması

- Soruşturma kapsamında tutuklanan şüphelilerden Nahide Y, MS hastası olduğu için adli kontrol şartıyla tahliye edildi

KPSS'de usulsüzlük soruşturması
25 Mayıs 2016 Çarşamba 12:22

ANKARA (AA) - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010 KPSS'de soruların sızdırılması iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında tutuklanan şüphelilerden Nahide Y, MS hastası olduğu için adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Soruşturmayı yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Yücel Erkman, 13 Mayıs'ta Ankara merkezli 35 ilde gerçekleştirilen operasyonun ardından tutuklanan şüphelilerden Nahide Y'nin MS hastası olduğunu gösteren rapor ve belgelerin sunulması üzerine tahliyesini talep etti.

Talebi değerlendiren Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin MS hastası olduğu için adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine karar verdi.

- Soruşturma

Soruşturma, 10 Temmuz 2010 tarihli KPSS Eğitim Bilimleri, Genel Kültür ve Genel Yetenek alanlarında gerçekleştirilen 3 sınav öncesinde soruların sızdırıldığı iddiaları üzerine başlatılmıştı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Erkman, Aralık 2015'te davayı açmıştı.

Soruşturma kapsamında iptal edilen 10 Temmuz 2010 tarihli KPSS Eğitim Bilimleri ile iptal edilmeyen Genel Kültür ve Genel Yetenek alanlarında alınan puanlarla kamuya atandığı ileri sürülen kişiler hakkında 23 Mart 2015'ten bu yana 7 defa operasyon düzenlendi.

Bu operasyonlar kapsamında haklarında adli işlem yapılan 385 kişiden 206'sı tutuklandı, 97 kişiye de adli kontrol kararı uygulandı.

Şüphelilerden 54'ü, sağlık gerekçeleri, hamilelik ve çocuklarının sağlık sorunları nedeniyle savcılık tarafından serbest bırakıldı. Gözaltına alınamayan 28 şüpheli ise halen aranıyor.

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin iddianame düzenlenecek yaklaşık 2 bin 600 kişi hakkındaki soruşturma ise devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×