KPSS sorularının sızdırılmasında ikinci dava

- 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 16'sı tutuklu 51 kişi hakkında "FETÖ üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ile kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi - Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi

KPSS sorularının sızdırılmasında ikinci dava

ANKARA (AA) - 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 16'sı tutuklu 51 kişi hakkında "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ile kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile şikayetçi ÖSYM avukatları katıldı.

Duruşmanın bugünkü celsesinde, tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasına devam edildi.

Kendilerine ait 2010 KPSS kitapçığı üzerinden savunmalarını yapan sanıklar, doğru cevap verdikleri bazı sorularla ilgili iddialara cevap verdi. Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, beraatlarını talep etti.

Sanıkların ardından söz verilen ÖSYM Başkanlığının avukatı, iddianame kapsamındaki bütün rapor ve delillere göre, sanıkların atılı suçu işlediklerinin sabit olduğunu söyledi.

Kurumun, suça konu eylemler nedeniyle zarara uğradığını ifade eden avukat, sanıkların tutukluluklarının devamını ve davaya müdahilliklerinin kabulüne karar verilmesini istedi.

- ÖSYM ve Maliye Bakanlığı müdahil oldu

Maliye Bakanlığının avukatı da davaya müdahillik isteminde bulundu. Müdahillik taleplerine ilişkin görüşü sorulan sanıklardan bazıları, soruları almadıklarını ve sınavla bir yere atanmadıklarını savunarak, ÖSYM ve Maliye Bakanlığını zarara uğratmadıklarını öne sürdü ve müdahilliklerin reddini talep etti.

Duruşmaya bir süre ara veren mahkeme heyeti, ardından ara kararları açıkladı. Buna göre, tutuklu 16 sanığın tutukluluğunun devamına karar verilirken, ÖSYM Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının müdahillikleri kabul edildi.

Soru kitapçıklarındaki işaretlemelere ilişkin matematikçi bilirkişiden yeni rapor alınmasına karar verilen dava ertelendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×