Köy okulunda "robot fuarı"

- Samsun'un Çarşamba ilçesindeki Gökçe Çakmak Köyü Ortaokulunda eğitim gören öğrenciler, tasarladıkları robotları fuarda sergilemeye hazırlanıyor - Çiçek sulayan, yemek karıştıran, görev bildiren, müzik çalan, konuşan, yük kaldıran ve daha birçok ilginç özelliklere sahip robotları okulun bilişim teknolojileri öğretmeni Akarcan Çakır ile hazırlayan öğrenciler, hem eğleniyor hem de öğreniyor

 Köy okulunda
24 Mayıs 2016 Salı 11:26

SAMSUN (AA) - YAŞAR KARAMAN - Samsun'un Çarşamba ilçesindeki Gökçe Çakmak Köyü Ortaokulu öğrencileri, okullarında düzenlenecek fuar için birbirinden "maharetli" robot tasarladı.

Daha önce de tasarladıkları robotlarla birçok fuar ve yarışmaya katılan öğrenciler, bu kez kendi okullarında düzenlenecek fuar için robot yapıyor.

Çiçek sulayan, yemek karıştıran, görev bildiren, müzik çalan, konuşan, yük kaldıran ve daha birçok ilginç özelliklere sahip robotları okulun bilişim teknolojileri öğretmeni Akarcan Çakır ile hazırlayan öğrenciler hem eğleniyor hem de öğreniyor.

Robotların yazılımlarından devrelerine kadar her aşamasıyla büyük bir dikkatle ilgilenen öğrenciler, karşılaştıkları sorunları öğretmenleriyle aşmaya ve en iyi robotları ortaya çıkarmaya çabalıyor.

Robotların sergileneceği Gökçe Çakmak Köyü Ortaokulunda düzenlenecek fuarın maliyetinin bir kısmı TÜBİTAK tarafından karşılanırken kalan kısmı da köy kooperatifi tarafından üstlenildi.

- "Öğrenciler, TEOG dışında da bir şeyler yapabileceklerini gördü"

Öğretmen Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulda robotlarla ilgili çalışmaları 5 yıldan bu yana yaptıklarını söyledi. Öğrencilerin, bu çalışmalarla TEOG dışında da bir şeyler yapabileceklerini gördüklerini dile getiren Çakır, "Derslerinde başarısız olan öğrencilerimiz bile burada bir şeyler yapmaya başladı. Öğrencilerimiz artık kantine değil, robot odasına koşuyor. Öğrencilerimizin sadece karnı değil, beyni de aç." ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin robot yapımı ile uğraşırken sorunlara çözüm üretme yeteneklerini de geliştirdiklerini vurgulayan Çakır, algoritma yazılımını öğrendiklerini belirtti. Okullarında geçen yıl bilim fuarı düzenlediklerini, bu yıl yapacakları fuarı robotik alanda gerçekleştirmeyi kararlaştırdıklarını anlatan Çakır, bunun da bir köy okulunda ilk defa yapıldığını kaydetti.

Çakır, 25-26 Mayıs'ta düzenlenecek Robotik Bilim Fuarı'nda 25 proje kapsamında 30 robotun yer alacağını bildirdi.

Okulun 8. sınıf öğrencisi Kerem Yılmaz da robotlarla ilgili araştırma yapmayı sevdiğini dile getirerek, "Yaşıtlarım bu gibi şeylerle pek uğraşmaz ama benim ilgim var. Uğraştığım robotum, drone. Onu geliştirmeye çalışıyorum. Öğretmenlerim de geliştirme aşamasında bizlere yardımcı oluyor. Birçok yeni şey öğrendim." diye konuştu.

6. sınıf öğrencisi Rıdvan Salih Olgun da robot yapmaya başladıktan sonra çok fazla şey öğrendiğini belirterek, "Robotlarla 2 aydır ilgileniyorum. Birçok farklı sensör olduğunu öğrendim. Burada yaptığımız robotların ilginç özellikleri var. Biri yük kaldırıyor, diğeri çiçek suluyor. Yemeği karıştıran da var. Bu robotları hocalarımızla birlikte yaparak karşılaştığımız sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×