Kosova'da "Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" etkinliği

- TİKA ve Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği iş birliğinde düzenlenen "Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" etkinliği, Makedonya'nın ardından Kosova'da halkla buluştu

Kosova'da
24 Haziran 2016 Cuma 00:43

MAMUŞA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), "Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" etkinliğiyle ramazan boyunca geleneksel sahne sanatlarını Balkan halklarıyla buluşturmaya devam ediyor.

TİKA ve Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği (MÜSSED) iş birliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında yola çıkan tır Makedonya'dan sonra, Kosova'nın Türk Belediyesi Mamuşa'da halkla buluştu.

Yoğun ilgi gören etkinlikte konuşan TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Umutlu, Makedonya'nın ardından Kosova'ya gelen tırın Prizren şehrine devam edeceğini söyleyerek, "İnsanların gönüllerinde yer etmek için bu tarz etkinlikler düzenleniyor. Etkinliklerimiz her yaş kesiminden ilgi gördüğü için bu yıl ikincisini düzenleme kararı aldık." dedi.

MÜSSED Başkanı Mahmut Karakaya da etkinliklerin dil ve kültür birlikteliğinin devamını sağlamak için yapıldığına işaret ederek, "Programda geleneksel Türk tiyatrosu, müziği, dansı ve folkloründen örnekler sunuyoruz. Konya'dan semazen gösterimiz var. Osmanlı şerbeti ikramlarımız oluyor. Burada olmaktan çok mutluyuz. Mamuşa, Türkiye'de bir kasaba gibi, kendimizi hiç yabancı hissetmiyoruz." diye konuştu.

Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç ise bu tür etkinliklerden duyduğu mutluluğu ifade ederek, Mamuşa halkı adına TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkürlerini sundu.

Makedonya'da 8 Haziran'da başladığı yolculuğuna Kosova'da devam eden tır, Arnavutluk ve Bosna Hersek'i de ziyaret edecek.

Etkinlik kapsamında, tırda oluşturulan sahnede geleneksel Türk tiyatrosundan ortaoyunu, meddah, aşuk ve maşuk, hacivat-karagöz gibi oyunlar ile kukla gösterileri, halk oyunları, semazen gösterisi ve Türk sanat müziği sunuluyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×