Körfezli yatırımcı Türkiye'den vazgeçmiyor

- Al-Zamil Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Al-Zamil: - "(FETÖ'nün darbe girişimi sonrası) Türkiye'ye güvenimiz tam, yatırıma devam edeceğiz. Türkiye'nin bu olaylardan çok daha güçlenerek çıkacağına eminiz" - "Önemli yatırım fırsatları barındıran ve direnci artan bir Türkiye, hem ülke hem de yatırım potansiyeli olarak bizim için artık daha da cazip" - Cathay Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz: - "Olaydan sonra ortaklarımızla birçok toplantı yaptık. Bu sıkıntıdan Türkiye'nin güçlenerek çıktığını karşılıklı olarak tespit ettik. Buna uygun olarak yatırımlarımızı artırarak planlamamızı revize etmeyi kararlaştırdık" - BYY Finans Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım: - "Bu önemli ve tarihi havada yatırım ortamının çok kısa süre içinde eskisinden de canlı olarak normale döneceğini görüyoruz"

Körfezli yatırımcı Türkiye'den vazgeçmiyor
29 Temmuz 2016 Cuma 11:32

İSTANBUL (AA) - UĞUR ASLANHAN - Son yıllarda Türkiye'deki yatırımları hız kazanan Körfez ülkelerinden yatırımcılar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası demokrasisi ve ekonomisine güven duydukları Türkiye'nin kendileri için artık daha cazip olduğunu belirtirken, ülkedeki yatırımlarının da artacağı mesajını veriyor.

Dünyanın en önemli gayrimenkul geliştiricileri arasında yer alan Suudi Arabistan'dan Al-Zamil Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Abdulhamid Abdullah Al-Zamil, Türkiye'de kurdukları Türk Al Zamil Gayrimenkul'un ülkede büyük gayrimenkul ve sanayi yatırımları bulunduğunu, şirketin mevcut yatırımlarının yanı sıra Türkiye'de 500 milyon lira büyüklüğünde bir gayrimenkul yatırım fonu kurduğunu açıkladığını bildirdi.

FETÖ'nün darbe girişimi ve bağlantılı olaylara son derece üzüldüklerini ifade eden Al-Zamil, "Ancak Türkiye'ye güvenimiz tam. Darbe girişiminin olağanüstü bir halk desteği, görevine bağlı yetkililer ve tüm hükümet güçlerince başarıyla bastırılmasından son derece memnunuz. Bundan sonraki süreçte de Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Al-Zamil, Türkiye'nin bu olaylardan çok daha güçlenerek çıkacağına emin olduklarını vurgulayarak, "Türkiye'de son dönemde yakalanan siyasi ve ekonomik istikrar tüm bölge için son derece önemli. Önemli yatırım fırsatları barındıran ve direnci artan bir Türkiye, hem ülke olarak hem de yatırım potansiyeli olarak bizim için artık daha da cazip." diye konuştu.


- "Yatırım planlarımızı büyüyen Türkiyemize uygun olarak revize etmeyi planlıyoruz"


Cathay Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz da Türkiye'nin tarihinin en zor demokrasi sınavını başarıyla verdiğini ifade ederek, bu süreçte Türk milletinin net bir duruş sergilediğini ve seçimle iş başına gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, hükümet ve TBMM'ye sahip çıktığını söyledi.

Yılmaz, darbe girişiminden siyasi olduğu kadar ekonomik olarak da başarılı çıkıldığını, Türkiye'nin ilerlediği demokrasi yolundan geri dönmeyeceğine ilişkin çok net bir mesaj verildiğini, Türkiye'nin çok çalışarak birlik ve beraberlik içinde bu sıkıntıları atlatacağını, bugünden itibaren ülke için yapacakları en iyi şeyin çalışmaya devam etmek ve üretmek olduğuna inandıklarını vurguladı.

Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugünden itibaren Cumhurbaşkanımızın da iş dünyasından beklediği beklediği gibi, yatırım planlarımızı büyüyen Türkiyemize uygun olarak revize etmeyi planlıyoruz. İlk günden bu yana yurt dışındaki ve içindeki dostlarımız ve ortaklarımızdan aldığımız tepkiler ekonomimizle ilgili endişe edilecek durumdan ziyade, Türkiye'mizin önündeki yeni fırsatlara işaret etmektedir. Devlet içindeki farklı birimlerde yapılanmış, hastalık üreterek bizi yavaşlatan bu kanser hücrelerinin temizlenmesiyle demokrasi ve birlik paydasında kenetlenen Türkiye'nin büyümesinin hızlanarak devam edeceğine güvenimiz tam. Yabancı yatırımcılarla da ortaklığı bulunan bir grubuz. Olaydan sonra ortaklarımızla birçok toplantı yaptık. Bu sıkıntıdan Türkiye'nin güçlenerek çıktığını karşılıklı olarak tespit ettik. Buna uygun olarak yatırımlarımızı artırarak planlamamızı revize etmeyi kararlaştırdık."


- "Kısa süre içinde yatırımlar normale döner"


Ağırlıkla Körfez'den olmak üzere Türkiye'deki uluslararası yabancı yatırımcılara yatırım yapılandırması konusunda hizmet veren BYY Finans'ın Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yener Yıldırım ise Türkiye'nin daha önce de birçok badire atlattığını, halkın kahramanca milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkması, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin kararlı duruşunun tarihi bir önemi olduğunu vurguladı.

Yıldırım, "Bu önemli ve tarihi havada yatırım ortamının çok kısa süre içinde eskisinden de daha canlı ve daha yeni olarak normale döneceğini görüyoruz. Yabancı yatırımcılar açısından kısa süreli ertelemeler olsa dahi yatırımlara devam edileceğini gördük. Yabancı yatırımcılarla yapılan istişarelerde de bunu gözlemledik." diye konuştu.

Alınan önlemlerle piyasalarda güvenin tesis edildiğini belirten Yıldırım, "Bundan sonrası için de güven ortamının hızla sağlanacağını görüyoruz." dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×