Komutanının talimatıyla darbeye "dur" dedi

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İzmir'deki 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığında vatani görevini yapan er Emre Ev, o gece yaşadıklarını anlattı - "Komutanımın talimatı üzerine zırhlı araç ile otobüs ve diğer araçların, cephaneliklerin anahtarını kimsenin görmeyeceği bir yere gömdük. Sonra 170 civarında komandoyu alarak tugayın arkasındaki dağlık bölgeye kaçırdım. Böylece tugayda asker de kullanılabilecek bir araç veya silah da kalmadı" - "O gece yaşadıklarımız büyük bir olaydı. Bunları yapmasıydım İzmir'de Ankara, İstanbul gibi büyük olaylar olabilirdi ama öyle bir şey gerçekleşmedi"

Komutanının talimatıyla darbeye
16 Kasım 2016 Çarşamba 19:19

SAMSUN (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında İzmir'deki 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığında vatani görevini er olarak yapan Emre Ev (22), o gece yaşadıklarını anlattı.

Darbe girişimi sırasında İzmir'de 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'nda bulunan Ev'in yaşadıkları, Balyoz Davası'nda yargılanıp beraat eden emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel'in yazdığı "Aşil'in Topuğu FETÖ'nün o gecesi" adlı kitapta da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayrılmasının ardından Muğla'nın Marmaris ilçesinde konakladığı otele saldırı gerçekleştiren darbeci askerlerin yakalanması için düzenlenen operasyona da katılan Ev, "Takdir Belgesi" ile de ödüllendirildi.

Bir süre önce vatani görevini tamamlayıp memleketi Samsun'a dönen Emre Ev, darbe gecesi yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Kendisinin Tugay Komutan Vekili Kıdemli Albay Semih Okyar'ın haberciliğini yaptığını belirten Ev, 15 Temmuz gecesi koğuş arkadaşıyla otururken komutanın kendisini aradığını ve karargah binasına gitmesini emrettiğini bildirdi.

Bunun üzerine emri yerine getirdiğini belirten Ev, "Karargah binasının önünde orada bulunmaması gereken rütbeliler ile başkalarının olduğunu gördüm. Gördüklerimi komutanıma anlattım. Komutanım da bana hazırlanıp kendisinden haber beklememi söyledi. Ben de teçhizatımı alıp komutanımdan gelen emri bekledim." dedi.

Bu sırada karargahtaki bir arkadaşından içeride ne olduğunu öğrenip komutanına bilgi vermeyi sürdürdüğüne işaret eden Ev, şöyle devam etti:

"Komutanımın talimatı üzerine zırhlı araç ile otobüs ve diğer araçların, cephaneliklerin anahtarını kimsenin görmeyeceği bir yere gömdük. Sonra 170 civarında komandoyu alarak tugayın arkasındaki dağlık bölgeye kaçırdım. Böylece tugayda asker de kullanılabilecek bir araç veya silah da kalmadı. Sabaha kadar komutanımızın talimatını bekledik. Sabah olup güvenli bir bölgeye geldikten sonra arkadaşlarıma durumu anlattım."

Tugaylarının İzmir'deki en gözde tugay olduğunu vurgulayan Ev, "O gece yaşadıklarımız büyük bir olaydı. Bunları yapmasıydım İzmir'de Ankara, İstanbul gibi büyük olaylar olabilirdi ama öyle bir şey gerçekleşmedi. Hiçbirimizin burnu kanamadan sabaha kadar dışarıda bekledik." ifadesini kullandı.

Daha sonra Marmaris'te de 15 gün darbecilerin yakalanması için operasyona katıldıklarını belirten Ev, bu süreçte komutanlarının üstün başarı gösterdiği için kendisine takdir belgesi verdiklerini dile getirdi.

Ev, yaşadığı olayların anlatıldığı kitabı okuduğunda duygulandığına değinerek, şunları kaydetti:

"O geceyi hatırladığımda gurur duyacağım, yaşadıklarını unutmayacağım bir eser ortaya çıktı. Yaşadıklarımı hayatım boyunca unutmayacağım."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×