Kolombiya'daki barış süreci

- Dışişleri Bakanlığı, Kolombiya hükümeti ve FARC arasında varılan ateşkesi memnuniyetle karşıladı

 Kolombiya'daki barış süreci

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanlığı, Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında varılan ateşkesin memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kolombiya hükümeti ile FARC arasında yarım asırdır süre gelen, 220 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine ve 5 milyon kişinin ise yerlerinden edilmesine yol açan silahlı çatışmalara ilişkin olarak, tarafların 23 Haziran'da karşılıklı ateşkes ve silah bırakma konusunda anlaşmalarının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Gelecek dönemde imzalanması öngörülen nihai barış anlaşması öncesindeki kritik bir aşamayı teşkil eden karşılıklı ateşkes ve silah bırakmayı, Kolombiya'da ve bölgenin genelinde kalıcı barış ve istikrarın tesisi yönünde atılmış önemli bir adım olarak görüldüğü kaydedilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Türkiye, barış sürecine Amerika Devletleri Örgütü (ADÖ) kanalıyla katkı sağlamakta ve ADÖ'nün Barış Sürecini Destekleme Misyonu'na (MAPP) bir diplomatımızla destek vermektedir. Diğer yandan, Kolombiya ile olan işbirliğimiz çerçevesinde, çatışmalardan büyük ölçüde zarar gören Kolombiya'nın Orejon bölgesinde TİKA tarafından yaptırılacak ilkokulun inşaatı ile ilgili çalışmalara başlanmış olması da memnuniyet verici bir gelişme teşkil etmiştir. Türkiye, işbirliğimizin her alanda hızla gelişmekte olduğu Kolombiya ile müteakip dönemde de desteğini sürdürmeye devam edecektir."Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×