Kocasını öldürmekten mahkum olan kadına kefaletle tahliye

- Adana'da, kocasını öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ve 15 yıl hapse mahkum edilen Çilem Karabulut, Yargıtay incelemesi bitinceye kadar 50 bin lira kefaletle tahliye edildi - Avukat Ayanoğlu: "Karar şiddet mağduru kadınlar için bir zaferdir"

Kocasını öldürmekten mahkum olan kadına kefaletle tahliye
20 Haziran 2016 Pazartesi 17:28

ADANA (AA) - Adana'da 33 yaşındaki kocası Hasan Karabulut'u öldürdüğü iddia edilen ve 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen Çilem Karabulut hakkında 50 bin lira nakdi kefaletle tahliye kararı verildi.

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Çilem Karabulut 8 Haziran'daki duruşmada, "eşini kasten öldürmek" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmiş, ardından da eylemini öldürdüğü eşinden kaynaklanan haksız tahrik altında gerçekleştirdiği için cezası 18 yıla, duruşmadaki iyi hali nedeniyle de 15 yıla düşürülmüştü.

Oy çokluğuyla verilen bu karara mahkeme başkanı Ogün Maden, muhalif olup Karabulut'un daha önce eşinden gördüğü şiddet olayları nedeniyle eylemini TCK’nın 27/2’nci maddesine göre "meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan" gerçekleştirdiğini belirtip ceza verilmemesini istemişti.

Çilem Karabulut’un avukatı İsa Ayanoğlu, Çilem’in tutukluluğuna önceki gün itiraz etti. Ayanoğlu, itiraz dilekçesinde, Yargıtay incelemesi bitinceye kadar Çilem Karabulut’un tutukluluğunun kaldırılmasını isteyip, "Müvekkilimin bakıma muhtaç 2,5 yaşında bir kızı vardır. Yargıtay aşaması uzun süreceğinden müvekkilimin ve kızının mağdur olmaması için mahkemece belirlenecek nakdi kefaletle tahliye edilmesini talep ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

Mahkeme heyeti, Ayanoğlu’nun bu talebini yerinde görüp 50 bin lira nakdi kefaletle Mersin’in Tarsus ilçesindeki Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Çilem Karabulut’un tahliyesine karar verdi.

Çilem Karabulut’un babası Yusuf ve annesi Emine Doğan, kızlarını cezaevinden çıkartmak için 50 bin lira kefalet parasını yatırdı.

Avukat İsa Ayanoğlu ise Çilem Karabulut için verilen kararın şiddet mağduru kadınlar için bir zafer niteliği taşıdığını söyledi.

Adana'da Çilem Karabulut'un, 8 Temmuz 2015'te evinde eşi Hasan Karabulut'u tabancayla ateş ederek öldürdüğü iddia edilmiş, olayın ardından kaçan zanlı, ertesi gün polise teslim olmuştu.


Etiketler; #adana-çilem2

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×