"Kızıl akbaba" tedavi edilip doğaya salınacak

- 4 ay önce doğada uçamaz halde bulunarak Burdur'daki Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi'ne getirilerek tedavi edilen kızıl akbaba, yeniden uçabilmek için antrenmanlara başladı

27 Temmuz 2016 Çarşamba 13:54

BURDUR (AA) - Isparta Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yaklaşık 4 ay önce doğada uçamaz halde bulunan kızıl akbaba, Burdur Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi ediliyor.

Kızıl akbabanın tedavisini yürüten merkezin sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, gazetecilere yaptığı açıklamada, akbabanın tedavilere olumlu yanıt verdiğini ve uçuş antrenmanlarına başladığını söyledi.

Akbabanın merkeze getirildiğinde beslenme sıkıntısı olduğunu belirten Sarıca, "Kan dolaşımıyla ilgili problemleri vardı. Önce bunları tedavi ettik. Beslenmesi düzeldi ve pek çok leşi tüketmeye başladı. Yapılan tedaviler sonucunda yavaş yavaş uçmaya başladı. Kanat antrenmanlarına çok iyi cevaplar verdi." dedi.

Öztürk Sarıca, kızıl akbabaların özellikle Afyonkarahisar, Burdur ve Isparta bölgesinde bol bulunduğunu ifade ederek, akbabalar doğanın temizleyicisi olduğunu ve sayılarının her geçen gün azaldığını kaydetti.

Leş yiyici hayvanlar için en büyük problemin ilaç kullanılmış evcil hayvan leşleri olduğunu anlatan Sarıca, şunları kaydetti:

"Bu leşleri tükettiklerinde çok hızlı şekilde karaciğer ve böbrekleri bozulduktan sonra maalesef yaşamları sona eriyor. Yaşam alanlarının daralıyor olması çoğalmalarını her geçen gün azaltıyor. Sağlıklı bir yaban hayatı, sağlıklı bir çevre ve sağlıklı bir yaşam demek. O yüzden yaban hayatına mümkün olduğunca dikkat edilmeli."

- En kısa zamanda doğal hayatına kazandıracağız"

Öztürk Sarıca, yaban hayvanlarının uçmaya hazır olduğunun göstergesinden biri de saldırganlığı olduğunu dile getirerek, "Şu an saldırganlık had safhada. İnsanları kendine yaklaştırmıyor. Uçabiliyor olması, onun artık doğal hayata kazandırılmasının zamanının geldiğini gösteriyor. O yüzden en kısa zamanda onu doğal hayatına kazandıracağız." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×