Kırımlı Tatar sanatçının Eurovision zaferi

-Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Jamala’ya Ukrayna Halk Sanatçısı unvanı verdi

Kırımlı Tatar sanatçının Eurovision zaferi
16 Mayıs 2016 Pazartesi 23:50

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Eurovision Şarkı Yarışmasında birinci olan Kırımlı Tatar sanatçı Jamala’ya Ukrayna Halk Sanatçısı unvanı verdi.

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Poroşenko kabulünde Jamala’yı Ukrayna Halk Sanatçısı onursal unvanı ile ödüllendirdi.

Poroşenko, Jamala’nın başarısını "fantastik bir zafer" olarak nitelendirerek, çok sayıda insanın bundan dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Jamala’nın zaferinin Ukrayna ve Kırım Tatar halkı için çok önemli olduğuna dikkati çeken Poroşenko, Kırım Tatar halkının 72 yıl önce yaşadığı trajediyi artık sadece diplomatların değil, sıradan insanların da bilir hale geldiğini ifade etti. Poroşenko, Jamala’nın Kırım meselesinin dünya kamuoyunda yeniden birinci sıraya oturmasına büyük katkıda bulunduğunu vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığına, Jamala'ya UNICEF iyi niyet elçiliği verilmesi için çalışma başlatılması talimatı verdiğini de açıklayan Poroşenko, “Bu bir yandan göçmenlerin ve çocukların sorunlarının çözümünün tanıtımı olacak, diğer yandan ise Kırım’ın Ukrayna’ya dönmesi ve sürgünün 72. yılında Kırım Tatar halkına yurtlarının geri verilmesi için önemli olacaktır” ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×