Kırımlı Tatar sanatçı Jamala'nın Eurovision zaferi

- Jamala: - “Rus medyasının propagandalarıyla üzerini örttüğü, Kırım’da, Ukrayna’da neler olduğunu, gerçeklerin neler olduğunu müziğim yoluyla öğrenmelerini isterdim” - “18 Mayıs’ta böyle bir anın bir daha yaşanmamasını umarak sadece Kırım Tatar halkının kızı olarak, bana bu hikayeyi anlatan büyük annemin torunu olarak hüzünleneceğim ve bu trajediyi hatırlayacağım” - “Başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’dan olmak üzere Türkiye’nin her yerinden tebrik aldım. Tüm Türkiye’ye teşekkürler. Türkiye’ye ve Türk halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum”

Kırımlı Tatar sanatçı Jamala'nın Eurovision zaferi
17 Mayıs 2016 Salı 18:12

KİEV (AA) - ALİ CURA - Eurovision Şarkı Yarışması'nda, "1944" adlı şarkısıyla birinciliği elde eden Kırımlı Tatar sanatçı Jamala, Rus medyası aracılığı ile Kırım’da üstü örtülen gerçeklerin müziği yoluyla ortaya çıkmasını istediğini söyledi.

Kırımlı Tatar sanatçı Jamala, AA muhabirine, kazandığı birincilik ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Eurovision birinciliğinin, Kırım Tatar halkı ve Ukrayna için önemini anlatan Jamala, “Elbette bu bir şarkı yarışmasıydı, jüriden ve izleyiciden büyük puan aldı. Bundan çok memnunum. Tabii ki tarihte yaşanan acıyı insanlara üç dakika içinde aktarmak, şarkı söyleyerek, performans sergileyerek bunu anlatmak, 'böyle bir tarih var, 1944 olayları var' demek benim için memnuniyet verici." diye konuştu.

Tarihin tekkerrür ettiğini, savaş, trajedi ve felaketlerin sürdüğünü aktaran Jamala, şunları kaydetti:

"Bütün bu durum insanlara, daha fazla duyarlı ve açık olmaları gerektiğini hatırlatıyor. Evinde oturup sadece kendini dünyaya kapatmak, 'başka sorunlar bizi ilgilendirmez bizim için önemli değil' demek doğru değil. İnsanların vicdanı var.”

Kırım Tatarlarının trajedisini anlatan '1944' şarkısının Kırım Tatarlarının tarihi için sembol haline gelmesi halinde bundan büyük memnuniyet duyarım. Elbette insanların bu şarkıyı sevmesini dinlemesini isterim. Ben bu şarkıyı yazarken sembol olacak diye yazmamıştım. Eğer sembol olursa bu benim için şeref olacaktır.”

18 Mayıs’ın, Kırım Tatarlarının anavatanından sürgüne tabi tutulmasının 72. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Jamala, Kırım Tatarlarının bir kızı olarak bu günde üzüleceğini ve trajediyi anacağını dile getirdi. Jamala, şunları söyledi:

"18 Mayıs’ta kendi halkımla beraber olacağım. Kiev’de düzenlenecek etkinliklere katılacağım. Her zaman yaptığım gibi anma etkinliklerini destekleyeceğim. Böyle bir anın tekrar yaşanmamasını umarak, şarkıcı olarak değil, Eurovision birincisi olarak değil, sadece Kırım Tatar halkının kızı olarak, bana bu hikayeyi anlatan büyük annemin torunu olarak hüzünleneceğim ve bu trajediyi hatırlayacağım.”

Kazandığı zaferle Kırım’da yaşananlara dikkatlerin çekildiğinin hatırlatılması üzerine Jamala, “Bu zafer nasıl Kırım’a yardım eder bilmiyorum ama şunu biliyorum ki o kadar insan Kırım’da bedel ödedi. Bu zaferi elde ettiğimde Kırım’da farklı düşünen insanlar bir araya geldi. Bu zaferi birlikte kutladılar. Ailemden, komşularımdan biliyorum. Ne kadar süre olduğunu bilmiyorum ama bu birincilik bir an bile olsa Kırım’da birliği sağladı. Bu benim için küçük bir zafer. Bu kalbimi biraz ferahlattı” şeklinde konuştu.

Yurt dışında vereceği konserlerin sadece geçmişte değil, şu anda Kırım’da ve Ukrayna’da yaşananları duyurmaya yardımcı olmasını istediğini bildiren Jamala, “Benim şarkılarımdan insanların Ukrayna nerede, Kırım nerede, Orada neler oluyor? Rus medyasının propagandaları ile üzerini örttüğü, Kırım’da, Ukrayna’da neler olduğunu gerçeklerin neler olduğunu müziğim yoluyla öğrenmelerini isterdim.” dedi.

Jamala, Türkiye’den çok fazla kutlama aldığını ve memnun olduğunu belirterek, “Başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’dan olmak üzere Türkiye’nin her yerinden tebrik aldım. Tüm Türkiye’ye teşekkürler. Türkiye’ye ve Türk halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

- “Cemile ismi doğru değil”

Türkiye’de kendisine olan sevgi ve yakınlıktan dolayı medyada ‘Cemile’ ismi ile tanıtıldığına dikkat çeken Jamala, bu ismin sahnede kullandığı ‘Jamala’ isminin karşılığı olmadığını söyledi. Jamala, “Cemile ismi doğru değil. Tam olarak benim ismimin karşılığı değil. Büyük büyük babamın isminden gelen Camaladin. Şimdi soy ismim olan Camaladinova. Cemile ismi doğru olmuyor” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×