Kırım Tatarları sürgününün 72. yılı

- Ana vatanlarından 72 yıl önce sürgün edilen Kırım Tatarları, "matem mitingi" ile anıldı - Kırım Derneği Genel Başkanı Kalkay: - "Rusya, 72 yıl önceki baskı ve zulmünü bugün bölgede tekrarlıyor. Ukrayna'nın haksız işgaline karşı duran Kırım Tatarları, mücadelelerini sürdürecek" - Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Korsunsky: - "Kırım'ın işgalini engelleyemediğimiz için bugün hala utanıyorum, işgali birlikte sona erdireceğimiz günler yakındır"

Kırım Tatarları sürgününün 72. yılı
14 Mayıs 2016 Cumartesi 16:44

ANKARA (AA) - Ankara'da, ana vatanlarından 72 yıl önce sürgün edilen Kırım Tatarlarını anmak için "matem mitingi" düzenlendi.

Kırım Tatar Teşkilatları Platformunca düzenlenen miting için Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda Kırım Türkü, Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı.

Kırım, Ukrayna ve Türk bayrağı taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak Anadolu Meydanı'na geldi. Gruptakiler, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı arama noktalarından geçerek miting alanına girdi.

Türk ve Kırım şehitleri için saygı duruşunda bulunulan etkinlikte, Türkiye ve Kırım milli marşları okundu. Duaların edildiği mitingde, Kırım türküleri de söylendi.

Bazı katılımcılar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Hitler'e benzetildiği posterler taşıdı.

- "Mücadeleler sürecek"

Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, yaptığı konuşmada, Rusya'nın 72 yıl önceki baskı ve zulmünü bugün bölgede tekrarladığını belirtti.

Ukrayna'nın haksız işgaline karşı duran Kırım Tatarlarının mücadelelerini sürdüreceğini vurgulayan Kalkay, bu mücadelede kendilerine destek veren, vicdan ve masumiyetin yanında duranlara teşekkürlerini iletti.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky de "Kırım'ın işgalini engelleyemediğimiz için bugün hala utanıyorum. Kırım'ın işgalini birlikte sona erdireceğimiz günler yakındır." dedi.

Mitingde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun mesajları okundu.

Etkinliğe, eski MHP milletvekili Sinan Oğan ile Kırım Derneği, Kırım Vakfı, Kırım Tatar Teşkilatları, Kırım Tatar Meclisi, Dünya Tatar Kırım Kongresi, Türk Ocakları ve Ülkü Ocakları üyeleri de katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×