Kırgızistan, İkinci Dünya Göçebe Oyunları'na hazırlanıyor

- Kırgızistan'da, 3-9 Eylül tarihlerinde yapılacak organizasyon için çok sayıda ülkeden sporcu Çolpon-Ata kentinde bir araya gelecek

Kırgızistan, İkinci Dünya Göçebe Oyunları'na hazırlanıyor
03 Ağustos 2016 Çarşamba 16:41


BİŞKEK (AA) - Kırgızistan, İkinci Dünya Göçebe Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Oyunların ilkini 2014 yılında gerçekleştiren Kırgızistan'da, İkinci Dünya Göçebe Oyunları'nın düzenleneceği başkent Bişkek’e 260 kilometre uzaklıkta Çolpon-Ata kentindeki hipodrom inşaatı, altyapı, yol, açılış ve kapanış töreni ile diğer organizasyon çalışmaları sürüyor.

Ev sahibi Kırgızistan ile beraber Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan, Moğolistan, Çin, Rusya Federasyonu'na bağlı Başkurtlar, Karaçaylar, Çelyabinsk ve Sverdlovsk Bölgeleri, Arjantin, Ermenistan, Brezilya, İsrail, Hindistan, Endonezya, Pakistan, Peru, Polonya, Guatemala, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Ukrayna, Sri Lanka, Estonya, Slovakya, Ekvador ve ABD’den sporcu grupları ile heyetlerin katılması bekleniyor.

İkinci Dünya Göçebe Oyunları'nda, ordo (kemik fırlatma oyunu), kök börü (oğlak kapmaca), Kırgız milli güreşi, Kazak milli güreşi, Türkiye milli güreşi, Türkmenistan milli güreşi, Azerbaycan milli güreşi, Kırgız alış güreşi, cirit ve bıçak oyunu, kunan cabış (uzun mesafeli at koşusu), Salburun (avcılık), ok atışı, çubuk çekme, er-eniş (at sırtında güreş), mangala, dokuz korgol (dokuz taş kumalak oyunu) yarışmaları yapılacak.

Kırgızistan’ın ev sahipliğindeki oyunların ana sponsorluğunu, Bilal Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı Dünya Geleneksel Spor Dalları Konfederasyonu, Türk Hava Yolları ve Kırgızistan Cep Operatörü MEGAKOM ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın da aralarında bulunduğu 9 kurum ve şirket üstlendi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyeleri Kırgızistan, Kazakistan, Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanları, 2012 yılında Bişkek'teki Türk Konseyi Zirvesi'nde, Dünya Göçebe Oyunları'nın Kırgızistan'da yapılmasına ilişkin karar almıştı. Kırgızistan Hükümeti de, oyunların Issık bölgesine bağlı tatil merkezi Çolpon-Ata kentinde düzenlenmesine karar vermişti. Bunun üzerine 1. Dünya Göçebe Oyunları Çolpon-Ata kentinde Eylül 2014'te 16 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilmişti.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×