Kırgızistan Hükümetinde yapısal revizyon

- Kırgızistan Meclisi, koalisyon hükümetinin sunduğu "hükümet yapısında değişiklik öngören" tasarıyı onayladı

Kırgızistan Hükümetinde yapısal revizyon
22 Haziran 2016 Çarşamba 15:58

BİŞKEK () – Kırgızistan Meclisi, Sooronbay Ceenbekov başkanlığındaki hükümetin yapısında değişiklik öngören tasarıyı onayladı.

Kırgızistan'da koalisyon hükümetini oluşturan dört partinin, meclis dışından iki buçuk ay önce Başbakanlık görevine seçtiği Ceenbekov, hükümet yapısını yeniden düzenleyen tasarıyı meclise sundu.

Başbakan Ceenbekov, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizin varlığına dikkati çekerken üyesi oldukları Avrasya Ekonomik Birliğindeki (EAEC) ekonomik değişikliklerle birlikte siyasi zorlukları da ele alarak hükümet yapısını revizyona tabi tutuklarını belirtti.

Ceenbekov, “Güven ve Birlik” adını taşıyan hükümetin yapısındaki değişikliklerin, sadece kalkınmaya yönelik değil, gıda güvenliği konusuna kadar geniş bir alanda pozitif bir katkı sunacağını kaydetti. Başbakan Ceenbekov, söz konusu değişikliklerin kabinedeki personel sayısını artırmayacağının, bütçe giderlerini ise etkilemeyeceğinin altını çizdi.

Tasarı, meclis genel kurulunda yapılan konuşmaların ardından onaylandı.

Yapılan değişikliğe göre, Sanayi, Enerji ve Yer Altı Kaynakları Kullanma Devlet Komitesi ile Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Devlet Komitesi kurulacak.

Bakanlıkların sayısında değişiklik yapılmazken, Tarım ve Sulama İşleri Bakanlığı; Tarım, Sulama ve Gıda Endüstrisi Bakanlığı olarak, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı ise Ulaştırma ve Yollar Bakanlığı olarak yeniden tanımlandı.

Ayrıca Ekonomi Bakanlığı, Başbakanlık Kayıt İşleri Devlet Hizmetleri ile Başbakanlık Jeoloji Mineral Kaynaklar Ajansının yetki ve görevlerinde kısıtlamaya gidildi.

Son değişikliklerle birlikte hükümet bünyesinde 12 Bakanlık, 5 Devlet Komitesi, 6 Devlet Ajansı ve 11 Devlet Hizmeti yer alacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×