Kırgızistan HES inşaatı projelerine yeni yatırımcı arıyor

Kırgızistan HES inşaatı projelerine yeni yatırımcı arıyor
14 Ağustos 2016 Pazar 10:10

BİŞKEK (AA) - Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı projelerine yeni yatırımcı aradıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Atambayev, sonbahar ve kış döneminde sorunsuz elektrik ihtiyacının karşılanması ile ilgili konuyu görüşmek için Milli Enerji Holdingi Başkanı Aybek Kaliyev’i kabul etti.

Atambayev, hükümetin, enerji sektöründe Kırgızistan ile Rusya arasındaki işbirliği anlaşmasının iptal olmasını göz önünde bulundurarak, ülkede HES inşaatı projelerine aktif bir şekilde yeni yatırımcı araması gerektiğini ifade etti. Atambayev, Enerji Bakanlığı yerine kurulan Milli Enerji Holdingin Başkanı'na, Kırgızistan'da hidroelektrik santrallerinin inşası ve işletilmesi için sağlanacak avantajları içeren düzenlemeleri hazırlaması talimatı verdi.

Bağımsızlığına (31 Ağustos 1991) kavuştuğu günden beri ülkede HES inşaatı yaptırmak isteyen Kırgızistan, 20 Eylül 2012’de Rusya ile enerji alanında işbirliği anlaşması imzaladı. Rusya, enerji işbirliği çerçevesinde, ülkenin kuzeyinde Narın Nehri üzerine 4 hidroelektrik santralinin ortak yapımı ve işletmesi ve yine ülkenin güneyindeki Togtogul Barajı'ndaki Kambara Ata-1 hidroelektrik santralinin ortak yapımı ve işletmesini üstlendi. Narın Nehri üzerinde baraj inşaatına başlayan Rusgidro şirketi, 3 yıl aradan sonra kaynak sıkıntısı çektiğini gerekçe göstererek yatırımını durdurdu.

Ülke yönetimi, inşaatını 2016’da bitirmeyi planladığı Narın nehri üzerinde baraj ve hidroelekrik santrali projesinin gecikmesi üzerine Rusya’yı çeşitli bahanelerle vaadini yerine getirmemekle suçladı. Kırgızistan daha sonra Rusya ile olan işbirliği anlaşmasını tek taraflı feshetti.

Rusgidro şirketinin bölgede altyapı çalışmalarına yaklaşık 37 milyon dolar harcadığı ifade ediliyor. Rusya şimdi de Kırgızistan’dan bu miktarı geri istediği ileri sürülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×