Kimse Yok Mu Derneği'ne yönelik FETÖ/PDY operasyonu

- Derneğin kampanyalarla elde ettiği yardımların, FETÖ/PDY adına yurt dışında kar amacıyla işletilen okul, yurt ve hastane gibi yapıların inşasında harcandığı iddia edildi

Kimse Yok Mu Derneği'ne yönelik FETÖ/PDY operasyonu
27 Eylül 2016 Salı 16:30

İSTANBUL (AA) - Kimse Yok Mu Derneği'nin çeşitli kampanyalarla elde ettiği yardımların, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) adına yurt dışında kar amacıyla işletilen okul, yurt ve hastane gibi yapıların inşasında harcandığı öne sürüldü.

Alınan bilgiye göre, Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Kimse Yok Mu Derneği hakkında, "2011 yılı Kurban Bayramı'nda Türkiye'den topladığı kurban bağışı karşılığında hayvan kesmediği, aynı yıl küçükbaş hayvan kayıt sisteminde 2 milyona yakın hayvan bulunduğu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndaki örgüte bağlı kişiler kullanılarak herhangi bir hayvan kesim makbuzu olmadan 1 milyon 800 bin küçükbaş hayvanın kayıt sisteminden düşürüldüğü" yönünde ihbarda bulunuldu.

"2011 yılı Kurban Bayramı'nda tüm Türkiye'den toplanan kurban bağışlarında yolsuzluk yapıldığı ve bu paraların FETÖ/PDY'ye aktarıldığı" iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı.

Soruşturmada, FETÖ/PDY üyeleri ve yöneticileri tarafından kurulduğu iddia edilen dernek aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının insani ve dini duygularındaki hassasiyetten istifade ederek yardım, kurban ve zekat gibi değişik vasıflandırmalarla toplanan maddi gelirlerin değişik sistem veya metotlarla iktisadi gelir olarak kullanıldığı ve bununla birlikte bahse konu terör örgütünün finansmanının sağlandığı tespit edildi.

Derneğin ayrıca Afrika halklarına yardım amacıyla düzenlediği "Yurt dışı/Afrika Yardım Kampanyası" ile topladığı 9 milyon 425 bin 720 dolar ve Uganda, Sudan, Kenya, Etiyopya ve Haiti'ye kalıcı yardım adıyla gönderilen toplam 25 milyon 549 bin 363 lirayla Afrika ülkelerindeki insanların ihtiyaçlarına, faydasına yönelik harcamalar yapılmadığı belirlendi.

Yardımların, toplanma amacına aykırı olarak, FETÖ/PDY yararına veya adına yurt dışında işletilen, kar amacı güden okul, yurt ve hastane gibi yapıların inşa edilmesinde harcandığı öne sürüldü.

Dernek adına yapılan yardımların, Afrika ülkelerindeki insanlar yerine, FETÖ/PDY'nin çıkarına yönelik olduğu, Kimse Yok Mu Derneği'nin tüzel kişiliğinin araç olarak kullanıldığı, bu nedenle yardım yapan kişilerin dini inanç ve duygularının istismar edildiği belirtildi.

Derneğin, para toplama yetkisi soruşturma kapsamında iptal edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, kapatılan Kimse Yok Mu Derneği'nin yöneticileri ile üyelerinin de aralarında bulunduğu 121 şüpheli hakkında gözaltı kararı alınırken, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 41 şüpheliyi yakaladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×