Kilis NATO'nun gündeminde

- NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: - "Elbetteki endişeliyiz. Çünkü çok sayıda saldırı söz konusu. Aynı zamanda sivil kayıpları da gördük, masum insanlar hayatını kaybetti" - "Durum hepimiz için büyük bir endişe kaynağı" - "Dolayısıyla bu, bizim (NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı) gündemimizdeki önemli maddelerden birisi olacak"

Kilis NATO'nun gündeminde
18 Mayıs 2016 Çarşamba 16:41

BRÜKSEL (AA) – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kilis'e dönük terör örgütü DAEŞ saldırılarının yarın yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda görüşüleceğini ve Türkiye'ye daha fazla nasıl destek verileceğini ele alacaklarını söyledi.

Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahında, yarın başlayacak Dışişleri Bakanları Toplantısı gündemine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gündemlerinde Irak, Suriye, Kilis'e düşen roketler ve Doğu Avrupa'da Rusya'ya karşı alınacak önlemlerin olduğunu kaydeden Genel Sekreter, yarın öncelikle Karadağ'ın NATO'ya katılım protokolünün imzalanacağını ve bundan sonra Karadağ'ın her NATO toplantısına gözlemleyici ve davetli olarak katılacağını ifade etti. Stoltenberg, NATO üyelerinin parlamentolarının onaylamasının ardında da Karadağ'ın ittifaka üye olacağını vurguladı.

Irak askerlerinin eğitimi için Irak Başbakanı Haydar el İbadi'den gelen talebi de ele alacaklarını söyleyen Stoltenberg, DAEŞ'e karşı verilen mücadelede Irak'a destek sağlamanın önemine dikkat çekti.

İttifakın görev yaptığı Ege Denizi'nde günlük sığınmacı akışının yüzde 90 oranında düştüğünü anımsatan Stoltenberg, Akdeniz'de NATO ve Avrupa Birliği (AB) arasında işbirliğini de ele alacaklarını bildirdi.

Rusya'ya karşı alınacak önlemlere de değinen Stoltenberg, "NATO savunma birliğidir. Vatandaşlarımızı korumak için ne gerekiyorsa orantılı ve uluslarası sorumluluk çerçevesinde yapacağız. NATO, Rusya ile karşı karşıya gelmek istemiyor. Yeni bir silahlanma yarışı kimsenin faydasına değil." diye konuştu.

Cuma günü de NATO ve AB arasında işbirliği toplantısının yapılacağına dikkati çeken Genel Sekreter, bu işbirliğini yeni bir seviyeye taşımayı arzu ettiklerini söyledi.

- Kilis açıklaması

Stoltenberg, bir soru üzerine, toplantıda Türkiye ve Suriye sınırındaki durumun gündeme geleceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbetteki endişeliyiz. Çünkü çok sayıda saldırı söz konusu. Aynı zamanda sivil kayıpları da gördük, masum insanlar hayatını kaybetti. Bu yüzden de durum hepimiz için büyük bir endişe kaynağı. NATO, Türkiye ile dayanışma içinde. Suriye-Türkiye sınırındaki bu gergin durumu, son Ankara ziyaretim sırasında da ele aldık. Dolayısıyla bu, bizim gündemimizdeki önemli maddelerden birisi olacak."

NATO'nun Türkiye'nin güvenliğine katkı vermeye devam ettiğini söyleyen Stoltenberg, İspanya'ya ait Patriot hava savunma füzelerinin halen Türkiye'de olduğunu, erken uyarı uçakları AWACS'ların Türkiye üzerinde görev yaptığını ve NATO müttefiki ülkelerin askeri gemilerinin Türk limanlarını ziyaret ettiğini kaydetti.

Türkiye’yi desteklemek için daha fazla ne yapabileceklerini görüşeceklerini de ifade eden Stoltenberg, "Ancak önemli mesaj şu: Türkiye-Suriye sınırındaki durum, Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın önemli konularından birini oluşturan NATO üyesi ülkelerin sınırları dışındaki bölgelerde istikrarın sağlanması hususunu ön plana çıkarıyor. Çünkü, istikrar ve ülkelerimize dönük tehditler arasında çok yakın bir ilişki olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri, DAEŞ’e karşı verilen mücadelenin Türkiye'nin güvenliğini arttırmaya olan katkısına da dikkat çekti.

Rusya'nın Baltıklarda yaptığı ihlal ve tacizlerin sorumsuzca olduğunu dile getiren Stoltenberg, Rusya'ya karşı alınacak caydırıcı önlemlerin önemine dikkat çekti.

NATO Genel Sekreteri, kendileri için çok önemli olan istikrarın sağlanması hususunda Suriye'de barış görüşmelerini çok önemsediklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan yarınki Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi, 175. NATO Askeri Komitesi, genelkurmay başkanları seviyesinde toplandı. Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın temsil ettiği toplantıda, 8-9 Temmuz'da Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılacak olan NATO Zirvesi'ne hazırlık çalışmaları ele alındı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×