Kıbrıs müzakereleri

- KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, ara bölgede bir araya geldi - Cumhurbaşkanı Akıncı: - "Kıbrıs müzakerelerinde 2016 yılı içerisinde bir sonuca ulaşmak istiyoruz. Bu hedef halen mümkün"

Kıbrıs müzakereleri

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde 2016 yılı içerisinde bir sonuca ulaşmak istediklerini belirterek, bu hedefin halen mümkün olduğunu söyledi.

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde, Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin evsahipliğinde ara bölgede bir araya geldi.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmede Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile diğer yetkililer hazır bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamada, Rum lider Anastasiadis ile yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, cuma günü yapılması planlanan görüşmede ilk kez “toprak”, “güvenlik” ve “garanti” konularının konuşulmaya başlayacağını vurguladı.

Bir sonraki görüşmede, harita, köy ve yer ismi gibi konularının kesinlikle gündeme gelmeyeceğini, genel çerçevede bir görüş alış veriş olacağına işaret eden Akıncı, “Beyin fırtınası şeklinde birbirimizi anlamaya çalışacağımız bir toplantı olacak. Özellikle güvenlik ve garanti meselelerinin sonuçlandırılması sürecin en sonunda garantörlerin de katılacağı bir konferansta ele alınacak." diye konuştu.

- "2016 yılı içerisinde bir sonuca ulaşmak istiyoruz"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ağustosun ilk yarısında görüşmelere ara vereceklerini belirterek, bugünkü verimli çalışmanın ağustosun ikinci yarısından itibaren sürdürebilmeleri halinde 2016’da çözüme ulaşılması yönündeki hedefe ulaşabileceklerine inandığını bildirdi.

"Kıbrıs müzakerelerinde 2016 yılı içerisinde bir sonuca ulaşmak istiyoruz. Bu hedef halen mümkün" diyen Akıncı, görüşmelerde bu yönde ilerlemeler kaydettiklerini ve her görüşmede ileriye doğru bir adım atıldığına dikkati çekti.

Bir gazetecinin, "Müzakerelerde ağustostan sonra yeni bir formata geçilecek mi?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Akıncı, şunları ifade etti:

“Daha farklı bir model olacaksa onu günü gelince açıklarız. Bugünkü çalışmayla ilgili çok ayrıntıya girme durumunda değilim. Ele aldığımız konularda gerçekten daha ileri bir noktaya gelerek ayrıldık masadan. Ancak tabii çok ayrıntıya girmek, yeni yeni sorunlar yaratabilir. Bir taraf bir şey söyler, diğeri başka türlü algılar. O yüzden ben bunlara girmekten kaçınıyorum. Sürece zarar gelmesin diye yapıyorum bunu. Yoksa gizlemek için değil. Her iki halkın da ne olduğunu anlayarak neyi oylayacağını bilerek referanduma gitmek için yeterli zamanı olacak. Şimdi henüz referandum aşamasında değiliz. Hele bir görelim. O gün yaklaşınca yine konuşuruz.”

- Kıbrıs'ta federal bir çözüm için son şans

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakereleri yürüttüğü Rum lider Anastasiadis ile ayni kuşaktan olduklarına işaret ederek, mevcut sürecin kendi kuşakları ve Kıbrıs'ta federal bir çözüm için son şans olduğuna inandığını belirtti.

Yüzlerce insanın Kıbrıs sorunu bu dönemde çözüme ulaşması için çok yoğun bir çaba harcadığına değinen Akıncı, "Annan planı üzerinden 12 yıl geçti. Böyle bir süreç 12 yıla mal oldu. Şimdi de, bu kadar emeğin olduğu bir ortamda yine olmazsa, buna son şans demeyip de ne diyeceğiz? Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’ın 'federal çözüm için son şans' sözleri bu çerçevede bir tehdit değil, gerçeğin ifadesidir.” dedi.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×