Kıbrıs müzakereleri

- KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, ara bölgede bir araya geldi - Cumhurbaşkanı Akıncı: - "(Kıbrıs müzakereleri) “Bu işi daha fazla sürüncemede bırakmamamız lazım. 2016 çözüm yılı olsun, bunun için tüm gayretimizle çalışalım"

Kıbrıs müzakereleri

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafıyla devam eden müzakerelerin daha fazla sürüncemede bırakılmaması gerektiğini belirterek, "2016 çözüm yılı olsun, bunun için tüm gayretimizle çalışalım." dedi.

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde, Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin evsahipliğinde ara bölgede bir araya geldi.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmede BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile diğer yetkililer hazır bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı, basına yaptığı açıklamada, Rum lider Anastasiadis'le yönetim ve güç paylaşımı başlığı altında yürütme, yargı ve yasama organlarıyla ilişkili konularda ilerleme sağladıklarını belirterek, yasama ve yargı başlıklarının hemen hemen tamamlandığını, yürütmede de mesafe kat edildiğini ancak henüz sonuçlanmamış unsurlar olduğunu vurguladı.

Müzakerelerde sonuçlanmamış unsurların en önemlisinin çözüm sonrasında cumhurbaşkanlığının rotasyonu konusu olduğunu ifade eden Akıncı, “Belli ki bu sürecin daha ileri aşamasında sonuçlanmasını bekleyeceğimiz bir konudur. Kıbrıs Türk tarafı olarak, bu konunun siyasi eşitliğin vazgeçilmez önemli bir parçası sayıyoruz. Bu konuda da gelecek aşamalarda uzlaşı sağlayabileceğimizi umuyorum. Belli ki bu sürecin daha ileri aşamasında sonuçlanmasını bekleyeceğimiz bir konudur.” şeklinde konuştu.

- "2016 yılı çözüm yılı olmalı"

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta bir çözüm için çok uzun bir zaman diliminden bahsedilmemesinin doğru olacağını belirterek, "2016 çözüm yılı olsun, bunun için tüm gayretimizle çalışalım. Çünkü 2017’de yeni dinamikler söz konusu olabilir." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×