Kıbrıs müzakereleri

- KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'yi kabul etti - Eide: "Her iki liderin de 2016’da Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için kararlı olduğunu görüyorum"

Kıbrıs müzakereleri

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaklaşık iki saat süren görüşmede, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Temsilcisi Barış Burcu da hazır bulundu.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Eide, Akıncı ile yapıcı ve kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Her iki liderin de 2016’da Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için kararlı olduğunu görüyorum." dedi.

Kıbrıs müzakereleri çerçevesine Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis'in yarın yapılacak liderler görüşmesinde, müzakerelerde gelinen noktayla ilgili genel bir değerlendirme yapacağını belirten Eide, her iki liderin de kaybedecek zamanı olmadığını, gelecek haftaların müzakereler için verimli bir şekilde planlanmasının yapılması gerektiğini söyledi.

- Müzakerelerde pek çok ilerleme kaydedildi

Özel Danışman Eide, müzakerelerde şu ana kadar pek çok ilerleme kaydedildiğini ancak yapılacak çok işin olduğunun saklanmaması gerektiğini ifade ederek liderlerin çözüme yönelik kararlıklarını açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

Eide, görüşmelerde, ellerinde yüzlerce sayfadan oluşan bir belgenin bulunduğunu, belge üzerinde anlaşma sağlanan konuların siyahla yazıldığını, üzerinde uzlaşı sağlanmayan konularda Kıbrıs Türk tarafının görüşlerinin kırmızı, Kıbrıs Rum tarafının görüşlerinin ise mavi renkte yazılını anlatı.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×