Kıbrıs müzakereleri

- KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: - "(Kıbrıs müzakereleri) Bu yıl sonuna kadar geçecek yedi aylık süre, hayati öneme haiz bir dönem olacak"

Kıbrıs müzakereleri

GAZİMAĞUSA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde bu yedi aylık zaman diliminin, "hayati öneme haiz bir dönem" olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Gazimağusa'nın Görneç köyünde 4. El Makarnası Festivali'ne katıldı.

Festivalin açılışında yaptığı konuşmada Akıncı, müzakere masasında gelecek kuşakların belirsizlikten kurtarılması adına uğraş verdiğini belirterek, yıllardır süren Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yapılan milletvekilliği seçimlerinin Güney Kıbrıs'ın kendi iç meselesi olduğunu ifade eden Akıncı, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili olarak, "Bu yıl sonuna kadar geçecek yedi aylık süre, hayati öneme haiz bir dönem olacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu yedi aylık dönemin iki kesimli, iki toplumlu federal bir yapıyı kurmak için çok önemli bir zaman dilimi olduğuna işaret ederek, "Bu zaman dilimini halkım adına en iyi şekilde kullanacağıma söz veriyorum." ifadesini kullandı.

Rum lider Nikos Anastasiadis'in de aynı şekilde hareket edeceğine inandığını söyleyen Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temenni ediyorum ki yeni bir geleceğe hep beraber ulaşırız. Barış içinde herkesin kazançlı çıkabileceği, gerginliklerden uzak, işbirliğinin hakim olacağı, Türkiye ile Yunanistan'ın ilişkilerinin de gelişeceği, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin daha iyiye gideceği yeni bir döneme hep birlikte adım atarız."

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×