Kıbrıs Barış Harekatı'nın 42. yıl dönümü

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber tarafından ayrı ayrı kabul edildi - "Kıbrıs’ın bir barış adasına dönüşmesi son derece önemlidir"

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 42. yıl dönümü

LEFKOŞA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kıbrıs’ın bir barış adasına dönüşmesinin son derece önemli olduğunu belirtti.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 42. yıl dönümü dolayısıyla KKTC'ye gelen Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iktidarının yanı sıra ana muhalefet ve muhalefet partilerinin müzakere sürecine verdiği desteğinin önemine işaret etti.

Akdeniz'de bulunan doğal kaynakların, çatışmanın değil barışın tetikleyicisi olması gerektiğini ifade eden Akıncı, Kıbrıs’ın yeni federal yapıda bir barış adasına dönüştürülmesinin, hem iki topluma, hem Türkiye’ye hem de tüm bölgeye yeni işbirliği kapılarını açacağını belirtti.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının haklarını, çıkarlarını, özgürlüğünü, eşitliğini ve güvenliğini sağlarken diğer toplumun da hak ve çıkarlarını göz ardı etmeden karşılıklı empati geliştirilmesinin adada çözüm fırsatını getirebileceğine inandığını söyledi.

- FETÖ'nün darbe girişimi

Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin badiresinin atlatılabilmesinde, Türkiye'de iktidarı ve muhalefetiyle tüm siyasi partilerin, medyanın büyük kısmının ve halkın bir araya gelmesinin etkili olduğunu dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da Kıbrıs’ta cumhurbaşkanı olmanın çok kolay olmadığını bildiğini belirterek, Akıncı'nın üstendiği görevi ve sorumluluğu müzakerelerde yerine getirme kararlılığından ana muhalefet partisi başkanı olarak son derece mutlu olduğunu kaydetti.

Kıbrıs’ın bir barış adasına dönüşmesinin son derece önemli olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, "Bu sadece Türkiye ve Yunanistan açısından değil, bölge atmosferinin de Kıbrıs’ın bir barış adasına dönmesi Türkiye için de son derece önemlidir.” diye konuştu.

Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber tarafından makamında kabul edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×