Kıbrıs Barış Harekatı'nın 42. yıl dönümü

- Kıbrıs Barış Harekatı'nın 42. yıl dönümü çerçevesinde Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı ile Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi - KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: - "42 yıl önce 15 Temmuz 1974 günü faşist Yunan cuntasının öncülüğünde gerçekleştirilen askeri darbeye karşılık 20 Temmuz günü yer alan askeri harekat Kıbrıs'ın Yunanistan’a bağlanmasını engellemekle kalmamış aynı zamanda iki kesimli, iki toplumlu federal bir yapının ada altyapısını oluşturmuş, Kıbrıslı Türklerin barış, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabilmelerinin de önünü açmıştır" - Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga: - "Kahraman Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ve mevcudiyeti için yıllardır kararlılıkla verdiği mücadele ve aziz şehitlerimizin kanlarıyla kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var olmaya devam edecektir"

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 42. yıl dönümü

LEFKOŞA (AA) - Kıbrıs Barış Harekatı'nın 42. yıl dönümü çerçevesinde Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı ile Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi.

Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı önündeki törene, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı bakan ve milletvekilleri, askeri yetkililer ve dernek temsilcileri katıldı.

Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Akıncı anıt özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, 42 yıl önce 15 Temmuz 1974 günü faşist Yunan cuntasının öncülüğünde gerçekleştirilen askeri darbeye karşılık 20 Temmuz günü yer alan askeri harekat Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını engellemekle kalmamış aynı zamanda iki kesimli, iki toplumlu federal bir yapının ada altyapısını oluşturmuş, Kıbrıslı Türklerin barış özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabilmelerinin de önünü açmıştır. Bu çerçevede adil ve kalıcı bir çözüme yurtta barış dünyada barış ilkesi çerçevesinde yaşama kavuşturmak için büyük çaba harcamaktayız. Kıbrıs Türk halkının varlığını bir daha tehlikeye düşürmeyecek onurlu bir gelecek için ilkelerinden aldığımız ilhamla mücadele ederken sizi bir kez daha saygıyla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da anıt özel defterine şunları yazdı:

“Ulu Önder Atatürk, ilke ve devrimlerinizden aldığı güçle onurlu mücadelesini sürdüren Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan mutlu barış harekatının 42. yıl dönümünde Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle güç ve gönül birliği içerisinde manevi huzurunuzda bulunuyoruz. Kahraman Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ve mevcudiyeti için yıllardır kararlılıkla verdiği mücadele ve aziz şehitlerimizin kanlarıyla kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var olmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk halkına karşı ahdi ve tarihi vecibelerini yerine getirmek hususundaki kararlılığını manevi huzurunuzda bugün bir kez daha teyit ederken aziz hatıranızı minnetle yad ediyoruz”.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×