Kerry'den iklim değişikliği uyarısı

- ABD Dışişleri Bakanı Kerry: - "Daha fazla sıcaklık; daha şiddetli fırtına, daha fazla açlık, hava kirliliği dolayısıyla daha fazla ölüm, su baskınları nedeniyle daha fazla zorunlu göç ve daha fazla kişinin geçim derdine düşmesi demek"

Kerry'den iklim değişikliği uyarısı
03 Haziran 2016 Cuma 07:09

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 2015'in tarihteki en sıcak yıl olduğunu belirterek, ısının giderek artmasının açlık, çevre kirliliği, kitlesel göç ve kuraklığa neden olacağını söyledi.

Kerry, BM Uluslararası Okulu'nun mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, öğrencilere hayata atıldıktan sonra birçok sınamayla karşılaşacaklarını anlatarak, bunlara hazır olmaları gerektiğini vurguladı.

Konuşmasına "Belki bugün benim yerime Beyonce'yi görmek isterdiniz ancak maalesef o değil ben geldim." diye espri yaparak başlayan Kerry, öğrencilere 21. yüzyılın sağladığı kolaylık ve zorluklardan bahsetti.

Bilim ve teknolojinin geldiği seviyenin, internet ve sosyal medyanın sağladığı imkanların olağanüstü olduğunu belirten Kerry, öte yandan dünyanın çok önemli risklerle de karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Kürenin giderek daha fazla ısınmakta olduğuna işaret eden Kerry, "Geçen nisan, tarihteki en sıcak nisan ayı ve aynı zamanda art arda 12. kez sıcaklık rekoru kırılan aydı. Her gelen ay bir önceki yıla göre daha sıcak oluyor. 2015 yılı tarihteki en sıcak yıldı. Son 10 yıl da önceki on yıllara göre en sıcak dönemdi." dedi.

Kerry, ısı artışının doğuracağı sorunlara da değinerek, "Daha fazla sıcaklık; daha şiddetli fırtına, daha fazla açlık, hava kirliliği dolayısıyla daha fazla ölüm, su baskınları nedeniyle daha fazla zorunlu göç ve daha fazla kişinin geçim derdine düşmesi demek." diye konuştu.

Bilim insanlarının bu gerçeği yıllardır insanlara duyurmaya çalıştığını aktaran Kerry, ABD Senatosu'nda bazılarının bilim insanlarını dinlemeyi reddettiklerini söyledi. Kerry, "Ocak ayında bir senatör elinde kar topuyla Senato'ya geldi ve 'Bakın kar: demek ki iklim değişmiyor' diye dalga geçti. Bu senatör bir şeyi kanıtlamak istiyordu ancak kanıtladığı şey kendi amaçladığı şey değildi." dedi.


Etiketler; #john kerry

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×